خودآگاهی چیست؟

خودآگاهی یکی از ویژگی های اصلی هوش هیجانی است. دنیل گولمن معلم هوش هیجانی، خودآگاهی را به عنوان آگاهی عاطفی، خود ارزیابی دقیق و اعتماد به نفس تعریف می کند. به عبارت دیگر  همه چیز درباره شناخت احساسات، نقاط قوت و ضعف شخصیت شما و داشتن حسی خوب در رابطه با ارزش خودتان است. کسانی که خودآگاهی ندارند معمولا برای داشتن زندگی شاد، سختی زیادی را متحمل خواهند شد. ممکن است غلبه کردن بر احساسات و آگاه بودن از آن ها سخت باشد، به همین دلیل است که بسیاری از جوامع و فرهنگ ها تلاش می کنند تا احساسات و عواطف خود را نادیده بگیرند.

خودآگاهی احساسی

self-awareness

خودآگاهی احساسی توانایی تشخیص احساسات و اثرات آن است.  افرادی که خودآگاهی احساسی دارند می توانند کارهای زیر را انجام دهند:

  1. می دانند که در هر لحظه ای چه احساسی دارند و این احساس از کجا سر چشمه می گیرد.
  2. ارتباط بین عواطف، افکار و عمل هایشان را می دانند.
  3. کاملا آگاه هستند که عواطفشان چگونه بر عملکردشان تاثیر خواهد گذاشت و می توانند درباره مسائل مهم زندگیشان، احساساتشان را هدایت کنند.

آگاهی درباره احساسات، برای تعامل موثر با دیگران بسیار مهم است. همچنین این آگاهی می تواند برای سلامتی و رفاه شخصی شما هم، مفید باشد. افرادی که برای مدت زیادی احساسات خود را سرکوب کرده اند ، ممکن است تجزیه و تحلیل آن را سخت بدانند. گاهی ممکن است مردم از احساسات خود آگاه باشند، اما نمی دانند که چرا همچین حسی دارند.

نقطه شروع خوب برای دستیابی به خودآگاهی، می تواند شناسایی ارزش هایی باشد که به عنوان ویژگی اخلاقی شما نیز، شناخته می شود. این ارزش ها برای ما ارزش عاطفی نیز دارند؛ بنابراین بسیاری از پاسخ های عاطفی، از برخی اقدامات یا رویدادهای مربوط به آن ارزش ها نشات می گیرند. اگر بتوانید از ارزش های خود، آگاه شوید، به سرعت متوجه خواهید شد که چرا شما به یک اتفاق یا رویداد خاصی واکنش احساسی نشان می دهید؟ و مهمتر از همه آنست که پس از آگاهی از احساسات تان و منشاء این احساسات، با درک بهتری می توانید برای حل موضوع اقدام نمایید.

خودآگاهی بخش مهمی از هوش هیجانی است . به همین دلیل است که دنیل گولمن، نویسنده کتاب هوش هیجانی، خودآگاهی را اولین مورد از پنج موردی که هوش هیجانی را تشکیل می دهند، معرفی کرده است. خودارزیابی دقیق و اعتماد به نفس نیز می توانند از دیگر جنبه های خوداگاهی باشند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق مادی و معنوی این سامانه نزد تستاپ محفوظ است