تست هوش تصویری ریون

درباره تست هوش تصویری ریون بیشتر بخوانید

تست شخصیت شناسی DISC
هوش هیجانی بار-ان
تست هوش تصویری ریون

آزمون ماتریس های پیشرونده ریون (که عمدتا آن را ماتریس های ریون می گویند) یا به اختصار RPM، مجموعه تست های غیر-زبانی (verbal) است که معمولا در زمینه های آموزشی مورد استفاده قرار می گیرد. این آزمون ۶۰ سوالی، برای سنجش استدلال انتزاعی افراد به عنوان بخشی از هوش عمومی به کار گرفته می شود. آزمون بهره هوشی ریون متداول ترین و مشهورترین آزمونی است که برای بازه سنی ۵ سال به بالا طراحی شده است

تست هوش تصویری ریون
Slider

معرفی تست هوش تصویری ریون

تست هوش تصویری ریون یا آزمون های پیش رونده ریون که معمولا به ماتریس های ریون یا به اختصار PRM نیز معروف است، مجموعه تست های غیرزبانی و تصویری هستند که معمولا در زمینه های آموزشی از آن ها کمک می گیرند. این آزمون ۶۰ سوالی، برای سنجش استدلال انتزاعی افراد به عنوان بخشی از هوش عمومی به کار گرفته می شود. تست هوش ریون یکی از آزمون های معتبر هوش است که برای بازه های ۵ سال به بالا طراحی شده است.

امروزه افراد برای اینکه بتوانند نقش خاصی را در جایگاه اجتماعی مناسب ایفا کنند و شغل مناسب خود را پیدا کنند، باید مهارت های ویژه ای را کسب کنند. استعداد در هر فردی متفاوت است و همانطور که قد، وزن و ظاهر افراد باهم متفاوت است، استعدادها، هوش و رغبت نیز در افراد متفاوت است. تست هوش تصویری ریون یکی از شناخته شده ترین تست های سنجش نمره بهره هوشی به حساب می آید که در ادامه این مقاله با آن بیشتر آشنا می شوید. این تست ابزاری برای سنجش هوش در افراد است.

بنابراین اگر می خواهید در شغلی که قرار می گیرید شکوفا شوید باید آن شغل را متناسب با شرایط جسمی و روانی خود و مطابق با استعدادها و توانایی های خود انتخاب کنید. یکی از این توانایی های مهم میزان هوش افراد می باشد.

تاریخچه تست هوش تصویری ریون

وانشناس انگلیسی به نام آقای جان کارلیل ریون در سال ۱۹۳۶ این آزمون را بر پایه دو عامل اسپیرمن یعنی استقرار و بهره (هوش طبیعی) بنا کرد. الگوهای این ماتریس از این رو که به صورت ۶×۶ و ۴×۴ و ۲×۲ است پیش رونده نام گرفته است.

علاقه بسیار زیاد این روانشناس به روانشناسی در سنین پایین باعث شد تا ابزارهای سنجش توانایی های کودکان را مورد بررسی قرار دهد.

آزمون بهره هوشی ریون بر اساس نظریه ای تدوین شد که بعدها به نظریه سوال پاسخ (response) مشهور شد. ریون ابتدا نسخه ماتریس های پیشرونده را در انگلستان و در سال ۱۹۳۸ منتشر کرد. سه فرزند وی در اسکاتلند مرکز ارزیابی ریون را در سال ۱۹۷۲ تاسیس کردند. در سال ۲۰۰۴ موسسه آموزشی هارکورت، ریون را خرید و بعدها نیز این شرکت توسط پیرسون خریداری شد.

برای تشخیص و سنجش هوش افراد نیاز به ابزاری دقیق داریم. یکی از ابزارهای دقیق در سنجش هوش افراد، آزمون ماتریسهای پیش رونده ریون است. تست ریون نمره بهره هوشی ما را براساس تعداد پاسخ های درست و سن ما تعیین می کند.

آزمون ریون یک آزمون غیرکلامی و تصویری است که معمولا در محیط های آموزشی مورد استفاده قرار می گیرد. تست هوش ریون به دلیل ساده بودن و تفسیر ساده اش کاربرد های بسیار زیادی دارد.

تست هوش تصویری ریون یکی از معتبرترین تست های هوش است که پایه و اساس آن تصاویر انتزاعی است و در طی آن هوش افراد سنجیده می شود.

تست هوش تصویری ریون دارای دو فرم است تست هوش ریون برای کودکان ۵ تا ۹ سال که دارای تصاویر رنگی است و تست هوش ریون برای بزرگسالان که دارای تصاویر سیاه و سفید است.

براساس آزمون هوش تصویری ریون افراد در هفت دسته طبقه بندی می شوند، که عبارتند از:

 • طبقه ممتاز و نابغه
 • بر هوش
 • باهوش
 • متوسط
 • ضعیف
 • مرزی
 • عقب مانده و مرزی ضعیف

کاربرد تست هوش تصویری ریون:

اگر چه تست هوش تصویری ریون به طور کلی برای سنین بین ۵ تا ۶۵ سال  ساخته شده است اما بهترین کاربرد آن برای سنین ۱۰ تا ۱۸ سال است. این تست بیشتریت کاربرد را برای نوجوانان و جوانان مقطع راهنمایی و دبیرستان دارد.

به دلیل ساده بودن، تست هوش تصویری ریون کاربردهای زیادی دارد. این تست به عنوان تست اندازه گیری هوش در جمعیت عمومی و یعنی برای بزرگسالان و کودکان، برای متقاضیان شغلی به عنوان یک آزمون روان سنجی و برای ارزیابی بالینی مانند اوتیسم کاربرد دارد.

کاربردهای این تست به طور کلی عبارتند از:

 • سنجش مهارت های پیشرفته مشاهده و تفکر
 • تحلیل مهارت حل مساله جدید و پیچیده
 • پیش بینی مهارت درک سریع مفاهیم افراد
 • ۶۰ سوال- ۶ الی ۸ گزینه
 • افزایش تدریجی دشواری سوالات
 • مناسب برای ارزیابی نامزدهای شغلی در همه صنایع و نیز داوطلبان تحصیلات تکمیلی

انواع آزمون ریون:

 • ماتریس پیش رونده استاندار: این نوع آزمون، جز دسته اصلی آزمون ریون محسوب می شود. در این آزمون همه سوالات به صورت سیاه و سفید هستند. این نسخه از آزمون شامل پنج مجموعه (A_E) است که هرکدام از این مجموعه ها ۱۲ آیتم دارند. برای مثال A1…A12.
 • ماتریس پیش رونده رنگی: برای کودکان بین ۵ تا ۱۱ سال طراحی شده است. بیشتر آیتم های آزمون به صورت رنگ مشخص تعریف شده اند تا برای کاربر محرک باشد.
 • ماتریس های پیش رونده پیشرفته: نوع پیشرفته از ماتریس ها شامل ۴۸ آیتم است که به صورت یک مجموعه ۱۲ تایی (مجموعه ۱)، و مجموعه ۳۶ تایی دیگری (مجموعه ۲) معرفی شده اند.

آزمون آنلاین هوش تصویری ریون

تست هوش تصویری ریون

آزمون‌های مرتبط

تست هوش هیجانی بار ان یا هوش هیجانی Bar-on
تست نئو