شغل مناسب من چیست

شغل مناسب تیپ شخصیتی شما کدام است؟

شغل مناسب شما چیست؟

تا به حال به این فکر کرده اید چه شغلی مناسب شما است؟

چه شغلی مناسب من است؟ چه شغلی را انتخاب کنم؟ چه معیارهایی برای انتخاب شغل خود داشته باشم؟

مطمئنا شمایی که این مقاله را می خوانید و در جستجوی شغل مناسب برای خود هستید این سوالات را بارها از خود پرسیدید.

در سالهای اخیر انتخاب شغل مناسب مسئله ای است که توجه بسیاری از پژوهشگران را به خود جلب کرده است. در این خصوص تحقیقات بسیار زیادی انجام شد.

همه ی ما در یک برهه زمانی درگیر این مسئله بودیم که شغل مناسب برای خود انتخاب کنیم اما در بسیاری از مواقع به نتیجه مطلوب نرسیدیم.

پس چاره چیست؟

آزمون تعیین شخصیت شغلی که به‌وسیله‌ی آن تیپ شخصیتی شغلی فرد مشخص می‌شود به یکی از مهم‌ترین پیش‌زمینه‌های قرار گرفتن هر فرد در موقعیت شغلی ایده‌آل تبدیل شده است. در این بین آزمون‌های متعددی توسط دانشمندان و پژوهشگران برتر این حوزه ابداع شده است که بسیاری از آن‌ها میان هزاران نفر تست شده و از صحت و اعتبار بالایی برخوردارند. مهم‌ترین این آزمون‌ها عبارت‌اند از: آزمون رغبت سنجی شغلی هالند، آزمون شخصیت شناسی نئو، آزمون هوش‌های چندگانه، آزمون هوش هیجانی و آزمون mbti و …

بااین‌حال از میان تمام آزمون‌های موجود، شناخته‌شده‌ترین و معتبرترین آن‌ها آزمون شخصیت شناسی مایرز-بریگز (MBTI) است. این آزمون که با نام تست استعداد شغلی یا تست شغل ایده‌آل شما می توانید آن را در اینترنت جستجو کنید؛ قادر است با پرسیدن سؤالات مختلف، نزدیک‌ترین تیپ شخصیتی شغلی به شما را معرفی ‌کند و در ادامه به شما نشان می‌دهد کدام شغل‌ها را می‌توانید انتخاب کنید که در آن بیشترین میزان لذت و رضایت را داشته باشید. در ادامه قصد داریم این آزمون تعیین شخصیت شغلی را مورد بررسی قرار داده و نتایج به دست آمده از آن را تحلیل کنیم.

شغل مناسب من چیست؟

پیدا کردن یک شغل مناسب همانند انتخاب یک همسر مناسب برای هر فرد بسیار مهم است. شغل مناسب، یکی از عوامل مهمی است که بر روی زندگی فرد سالهای سال تاثیر می گذارد. انتخاب شغل حتی بر روی روحیه فرد نیز تاثیرگذار است. افراد بسیار زیادی را می بینید که همیشه بعد از ساعات کاری خود افسرده و بی حوصله و یا حتی بی اعصاب هستند. این موارد همه به دلیل داشتن شغلی است که فرد از داشتن آن احساس رضایت نمی کند.

هر یک از افراد شاغل حداقل یک‌سوم از ساعات شبانه‌روز را در محیط کاری سپری می‌کنند و طبیعی است که اتفاقات و نتایج پیش‌آمده در محل کار بر روی فکر و ذهن افراد و درنتیجه زندگی خارج از محیط کار آنها تأثیرگذار باشد. از این‌رو اغلب افراد تمایل دارند شغل‌هایی را برای خود برگزینند که با روحیاتشان سازگار باشد.

همه‌ی ما در برهه هایی از زندگی و در سنین مختلف دغدغه انتخاب شغل مناسب را داشته‌ایم و برای یکبار هم که شده از خود پرسیده‌ایم که “شغل مناسب من چیست؟”. خوشبختانه امروزه با وجود تست‌هایی نظیر تست آنلاین شغل مناسب من یا آزمون تعیین شخصیت شغلی راحت تر می‌توانید پاسخی برای این سؤال خود پیدا کنید.

همه ما دارای تیپ های شخصیتی متفاوتی هستیم. به همین دلیل شغل مناسب هریک از ما متفاوت خواهد بود.

همین تفاوت‌ها است که به ایجاد اجتماع‌های قوی و یا از طرفی دیگر به نزاع و نارضایتی میان افراد در یک گروه، منجر می‌شود. بنابراین یکی از اولین قدم‌ها در انتخاب شغل، شناخت شخصیت و پی بردن به نقاط قوت و ضعف است که تقریباً در تمامی نمونه‌های تست استعداد شغلی مورد توجه قرار گرفته است و لازم است در ادامه‌ی راه برای بهبود آن تلاش کنیم.

شغل مناسب من چیست

آزمون شخصیت شناسی مایرز-بریگز (MBTI)

یکی از شناخته‌شده‌ترین و معتبرترین آزمون های تست استعداد شغلی، آزمون شخصیت شناسی مایرز-بریگز (MBTI) است که به شما کمک می کند تا شغل ایده‌آل خود را بیابید.

با انجام تست mbti از بخش‌های پنهان و ناشناخته شخصیت خود آگاهی پیدا می‌کنید. با استفاده از این تست می‌توان علت تفاوت عملکرد انسان‌ها را درک کرد. می‌توان از علایق افراد یا اینکه از چه چیزهایی بدشان می‌آید، مطلع شد. این تست ابزاری مفید برای انتخاب آگاهانه ی شغل و رشته تحصیلی شناخته شده است. بنابراین انجام این تست از اهمیت ویژه‌ای در شخصیت شناسی افراد برخوردار است.

آزمون mbti یکی از آزمون های معتبر جهت انتخاب شغل مناسب است.

آزمونهای مرتبط

تست رفتارشناسی دیسک

تست مدل رفتاری دیسک (DISC)

دیسک یکی از محبوب ترین تست های رفتارشناسی است و کاربردهای زیادی در زمینه های توسعه فردی،خانوادگی،شغلی و سازمانی دارد.مهم ترین مزیت آزمون دیسک نسبت به آزمون های دیگر سادگی این آزمون است.

تست نئو فرم بلند

تست نئو فرم بلند

آزمون آنلاین نئو (NEO PI-R) یکی از آزمون های معتبر نئو است.این آزمون ویژگی های شخصیتی بهنجار را در توزیع طبیعی اندازه می گیرد.

mbti

تست شخصیت شناسی MBTI

آزمون آنلاین MBTI ، پرسشنامه ای است که هدف از طراحی آن، اندازه‌گیری ترجیحات فرد در فهم دنیا و چگونگی تصمیم‌گیری است