تست شخصیت شناسی MBTI

Mbti تست شخصیت شناسی مایرز-بریگز می‌باشد که با انجام آن درون‌گرا یا برون‌گرا بودن فرد در هنگام ارتباط با دنیای بیرون مشخص می‌شود. تست MBTI اولین بار توسط کارل گوستاو یونگ، روانشناس سوئیسی مطرح گردید و هدف از ارائه ی آن شناخت رفتار صفات و خصوصیات افراد می‌باشد. تست شخصیت شناسی mbti گام اولیه جهت خودشناسی به شمار می‌رود و به تنهایی برای تعیین تیپ شخصیتی افراد کافی نمی‌باشد و اطلاعات لازم را در اختیارتان قرار نمی‌دهد.

با انجام این تست از بخش‌های پنهان و ناشناخته شخصیت خود آگاهی پیدا می‌کنید. با استفاده از این تست می‌توان علت تفاوت عملکرد انسان‌ها را درک کرد. می‌توان از علایق افراد یا اینکه از چه چیزهایی بدشان می‌آید، مطلع شد. این تست ابزاری مفید برای انتخاب آگاهانه ی شغل و رشته تحصیلی شناخته شده است. بنابراین انجام این تست از اهمیت ویژه‌ای در شخصیت شناسی افراد برخوردار است. در ادامه مطلب اطلاعات بیشتری در این زمینه در اختیار شما عزیزان قرار خواهیم داد.

آزمون شخصیت شناسی mbti

همانطور که مطلع هستید بیش از ۳/۵ میلیون نفر در طی ۵ سال گذشته در مراکز مشاوره شغلی و مراکز بهبود روابط عاطفی در سراسر دنیا به خصوص ایالات متحده، تست شخصیت شناسی  mbti را انجام داده اند و کمک شایانی به رشد فردی و کاری شده است. بنابراین تست mbti پراستفاده ترین تست شخصیت شناسی به شمار می رود.

مزایای شخصیت شناسی افراد

شناخت ابعاد شخصیتی هر فردی دارای اهمیت فراوانی است و مزایای زیادی دارد که می توان به پذیرش خود و داشتن احساس خوب نسبت خود، شناخت نقاط قوت ذاتی خود، شناخت نقاط ضعف ذاتی و نقاط کور، انتخاب شغلی که شما را راضی کند و غیره اشاره کرد.

کاربردهای آزمون شخصیت شناسی MBTI

امروزه آزمون شخصیت شناسی MBTI کاربردهای گوناگونی پیدا کرده است که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم.

  • برنامه ریزی مسیر شغلی
  • ازدواج
  • مصاحبه استخدامی
  • تحلیل تصمیم گیری‌ها
  • تولید و تنظیم محتوا برای انواع مخاطب در استراتژی محتوا
  • متقاعدسازی و مذاکره

انواع تیپ های شخصیتی

 
ENTJ-فرمانده
ENFJ-مربی
ENFP-وکیل
ESTJ-ناظر
ESTP-متقاعد کننده
ESFJ-حامی
ESFP-بازیگر
INTJ-برنامه‌ ریز
INTP-مهندس
INFJ-محرم راز
INFP-خلاق
ISFJ-مدافع
ISFP-هنرمند
ISTJ-بازپرس
ISTP-صنعتگر

با توجه به اینکه تست mbti تیپ شخصیتی فرد را مشخص می کند توضیح مختصری راجع به هر کدام برایتان ارائه می دهیم.

افراد درون گرا

در زیر به ویژگی های عمومی افراد درون گرا اشاره شده است. لازم به ذکر است افراد درون گرا اکثر این ویژگی ها را دارند.

تمایل به تنها بودن، تمرکز بالا، علاقه وافر به مطالعه، علاقه مند به ثبت خاطرات، با اهمیت بودن حفظ حریم شخصی و اطلاعات شخصی، داشتن دوستان کم از جمله خصوصیات این اشخاص محسوب می شود.

از جمله افراد درون گرای مشهور می توان به استیو جابز (مالک سابق شرکت اپل)، آلبرت انیشتین (از بزرگ ترین فیزیک دانان تمام تاریخ)، گاندی (رهبر هندوستان) و وارن بافت (از ثروتمندترین افراد دنیا) اشاره کرد.

افراد برون گرا

رفتارهایی که افراد برون گرا از خود بروز می دهند، کاملاً متفاوت با افراد درون گرا می باشد. این افراد نسبت به افراد درون گرا از اعتماد به نفس بالاتری برخوردارند و بودن در جمع و فعالیت های گروهی را به فعالیت های فردی ترجیح می دهند.

علاقه مند به رنگ های روشن، پرحرف، انجام فعالیت های هیجان انگیز، بیان صریح افکار خود، ترس از قطع ارتباط با دنیای خارج و مردم، علاقه مند به وقایع پیرامون خود، اهل پیش قدم شدن در کارها، علاقه مند به افراد جدید و خوش مشرب.

این افراد پس از آنکه حرف خود را زدند، به گفته خود می اندیشند.

6 پاسخ

تعقیب

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق مادی و معنوی این سامانه نزد تستاپ محفوظ است