ویژگیهای تیپ شخصیتی ISFJ

شناسنامه:

 • عنوان: مدافع
 • توصیف: انجام وظیفه، افتخار من است.
 • دسته بندی: محافظین، امنیت طلب ها، سنت گرایان 

مشاهیر

تیپ شخصیتی مادر ترزا ISFJ

مادر ترزا

راهبه کاتولیک

تیپ شخصیتی جیمی کارتر ISFJ

جیمی کارتر

رییس جمهور سابق آمریکا

۵۰Cent

خواننده

ویژگی های شخصیتی :

ISFJ ها اشخاصی وفادار، قابل اتکا، پایبند و مهربان هستند و به احساسات دیگران بها می دهند. آنها افرادی دقیق، متعهد، مسؤول و هوشیارند و از این که مورد نیاز باشند، لذت می برند. در عمل به تعهدات خود متعهد و ثابت قدم اند.

با تست شخصیت شناسی MBTI آشنا نیستید؟

تیپ شخصیتی ISFJ در تست شخصیت شناسی MBTI

ISFJ ها موجوداتی بی ریا و واقع بین هستند و از اشخاصی که آرام و کم انتظار باشند، استقبال می کنند. آنها به جزئیات توجه خاصی دارند، جزئیات امور را به خاطر می سپارند و با شکیبایی وظایف خود را انجام می دهند. ISFJ ها می خواهند مسائل به خوبی و با صراحت عنوان شوند. تصمیم گیرندگانی خوب و موثر هستند.

از آنجایی که اخلاق کاری بالایی دارند، مسؤولیت امور را می پذیرند، بخصوص اگر احساس کنند که دست به کار شدن آنها در تصمیم گیری قضاوت های عملی می کند و به سبب عقل سلیم و دیدگاههای عالی خود اسباب ثبات و آرامش می شوند. آنها برای ایجاد یک محیط مرتب و منظم و هماهنگ در خانه و محل کار تلاش می کنند.

جدی، مودب و صریح

ISFJ ها جدی، سختکوش، آرام، صمیمی، با ادب و حمایتگر هستند و از دوستان و همکاران خود حمایت می کنند. دوستدار کمک به دیگران و حل مشکلات آنها هستند. آنان به خواسته ها و احساسات دیگران بها می دهند و دوست دارند به شکل عملی به آنها کمک کنند. دارای روابط اجتماعی گرم و صمیمانه بوده و روابط دوستانه خوبی دارند. آنها به ویژگیهای افراد مورد علاقه شان توجه کرده و آن را به خاطر می سپارند. برایشان مهم است که دیگران چه احساسی در موردشان دارند.تیپ شخصیتی ISFJ

این اشخاص معمولاً احساسات شخصی خود را نشان نمی دهند، اما در برخورد با موقعیتها و شرایط، در صورت لزوم واکنشهای تند و صریحی دارند. این اشخاص از دوستان خود حمایت می کنند. ISFJ ها خدمت گرا بوده و دوست دارند که خدمت کنند و متعهدند که قول و قرارها و مسؤولیتهای خود را به جای آورند.

معمولا ساکت، محتاط و فروتن می باشند و سعی می کنند که مفید واقع شوند. ISFJ ها واقع گرا، علمی و آگاه می باشند. به سنتها بها می دهند. آنها به شکلی که قرار است رفتار می کنند و روال و رویه های کاری را مورد سوال قرار نمی دهند.

تلاش برای برقراری صلح و تفاهم

ISFJها در دنیایی از حقایق و عینیات زندگی می‌کنند. در دنیای آن‌ها امور با چاشنی مهربانی آمیخته شده است. آنان افرادی عمیقاً صمیمی و پر مهر و محبت‌اند و مایل‌اند در برخوردهایشان فرض را بر خوب بودن اشخاص بگذارند.

آن‌ها به تناسب و هارمونی در روابط و وجود روحیه همکاری بین افراد اهمیت زیادی می‌دهند. این تیپ بهای زیادی برای احساسات دیگران قائل است. سایرین به سبب توجه و مراقبتی که ISFJها نسبت به افراد از خود نشان می‌دهند و نیز توانایی‌شان در مراقبت و رسیدگی به دیگران آنان را تحسین می‌کنند.

ISFJها دنیای درونی غنی دارند که معمولاً برای ناظرین بیرونی قابل مشاهده نیست. آن‌ها اطلاعات مرتبط با مردم و موقعیت‌های مختلف را به خوبی به خاطر می‌سپارند. خصوصاً حقایقی که برایشان جنبه شخصی داشته باشد.

حافظه قوی در مورد اتفاقات و وقایع پیشین

اطلاعات آن‌ها معمولاً دقیق و بدون خطاست و این امر از آن‌جا ناشی می‌شود که ISFJها در مورد مسائلی که برایشان اهمیت شخصی دارد حافظهبسیار قوی دارند. بنابراین اینکه یک ISFJ جزئیات دقیق یک مکالمه تأثیرگذار که سال‌ها از وقوع آن می‌گذرد را با بیان ویژگی‌هایی همچون زبان بدن افراد در آن موقعیت خاص به خاطر بیاورد چندان عجیب و دور از ذهن نیست. چنین ویژگی در مورد کلیه موقعیت‌هایی که روی ISFJ تأثیر خاصی گذاشته باشد یا برای او اهمیت ویژه‌ای داشته باشد صدق می‌کند.

افراد با این تیپ شخصیتی معمولاً نظرات شفافی در مورد چگونگی امور دارند (آن‌ها می‌دانند هر چیز باید به چه صورت باشد و چگونه انجام شود) و برای انجام مسئولیت‌ها و وظایفشان تلاش می‌کنند.

آن‌ها به ثبات و امنیت بها می‌دهند و برای قانون و سنت‌ها ارزش زیادی قائل‌اند و معتقدند نظام‌های بیرونی (حکومتی، سازمانی، خانوادگی و…) وجود دارند چون مؤثرند و باید باشند.

 تیپ شخصیتی ISFJ

تغییر، به شرط موثر بودن!

تا زمانی که این تیپ کاربرد یک ایده یا یک روش تازه را به‌طور ملموس و عملی نبیند حاضر به تغییر عقاید قبلی خود نمی‌شود و راه‌های جدید و تازه را انتخاب نخواهد کرد، در این مورد ترجیح آن‌ها بر این است که همان روشی که همواره انجام می‌دادند و نتیجه مثبتی از آن دریافت می‌کردند را ادامه دهند.

بهترین حالت یادگیری ISFJ ها وقتی است که کار را خودشان انجام دهند نه اینکه صرفاً مطالبی تئوریک را در رابطه با آن در کتاب‌ها مطالعه کنند. به همین دلیل معمولاً جذب رشته‌هایی که نیازمند تحلیل تئوریک مفاهیم خصوصاً مفاهیم انتزاعی است نمی‌شوند.

برای آن‌ها خروجی ملموس و کاربردی اهمیت دارد آن‌ها باید کاربرد مفاهیم آموخته‌شده را در دنیای واقعی دریابند. بنابراین نظام آموزشی سنتی که صرفاً بر تئوری و تحلیل‌های نظری استوار است برای آن‌ها مایه عذاب است.

مسئولیت‌پذیر و قابل اطمینان

آن‌ها زمانی موضوعات را بهتر می‌فهمند که کاملاً به آن‌ها نشان داده شود که باید چه کار کنند. به محض اینکه این تیپ مراحل انجام کار را بفهمد و اهمیت آن را دریابد بی‌وقفه و با مسئولیت‌پذیری تمام، برای اجرا و تکمیل آن تلاش خواهد کرد. آن‌ها افرادی به شدت قابل اطمینان هستند.

ISFJ ها نسبت به درک و دریافت از امور بیرونی و ملموس همچون موقعیت اجسام، ابعاد فضایی و اموری از این دست بسیار خوب عمل می‌کنند. علاوه بر این آن‌ها از حس زیبایی‌شناسی بالایی نیز برخوردارند.

به همین دلیل این افراد در آراستگی و نظم و ترتیب دادن به اشیاء، استعداد زیادی دارند. آن‌ها در مشاغلی چون طراحی داخلی و طراحی دکوراسیون بسیار موفق خواهند شد.

خوش‌سلیقگی ISFJ ها به همین مورد ختم نمی‌شود. بلکه توجه آن‌ها به نیازهای دیگران وقتی با حس دلسوزی و علاقه آن‌ها به افراد همراه می‌شود، باعث می‌شود که این تیپ در انتخاب هدیه مناسب برای اطرافیان سنگ تمام بگذارد. به این معنی که ISFJ ها معمولا می‌دانند مناسب‌ترین هدیه برای ذوق‌زده کردن اطرافیان چیست و همان را برای او خریداری می‌کنند.

درک بالا از احساسات

ISFJ ها بیش از هر تیپ شخصیتی دیگری نسبت به احساسات و عواطف درونی خود و دیگران آگاه و با خبرند. آن‌ها معمولاً احساسات خصوصی خود را بروز نمی‌دهند و عواطفشان را درون سینه محفوظ نگه می‌دارند.

احساسات منفی این تیپ نسبت به دیگران به تدریج در درونشان انباشته می‌شود و قوت می‌گیرد و درنهایت زمانی می‌رسد که نسبت به آن موقعیت یا شخص واکنشی شخصی و تند پیدا می‌کنند که در این صورت به سادگی حاضر به تغییر دیدگاه خود نخواهند بود. آن‌ها باید بیاموزند که گاهی اوقات خود و احساساتشان را ابراز نمایند تا به مرحله انفجار نرسند.

افراد با تیپ شخصیتی ISFJ افرادی باوجدان و وظیفه‌شناس هستند آن‌ها مسئولیت‌هایشان را بسیار جدی می‌گیرند و دیگران می‌توانند در این مورد به آن‌ها تکیه کنند. یکی از مشکلات بالقوه ISFJها این است که هنگامی که با درخواستی برای انجام کاری مواجه می‌شوند به سختی قادر به نه گفتن هستند از این رو ممکن است بیش از توانشان به آن‌ها مسئولیت محول شود.

در چنین موقعیت‌هایی معمولاً ISFJ نارضایتی خود را برای دوری از تعارض و کشمکش به دیگران ابراز نخواهد کرد. علاوه بر این آن‌ها معمولاً نیازهای دیگران را بر نیازهای شخصی خودشان مقدم می‌شمرند.

این افراد باید بیاموزند برای نیازهای شخصی‌شان نیز اولویت قائل شوند و در موقعیت مناسب به ابراز خواسته‌های خود بپردازند در غیر این صورت به دلیل نداشتن قاطعیت کافی و عدم ابراز وجود ممکن است مورد بهره‌برداری و سوء استفاده کاری قرار بگیرند.

نیازمند تحسین و بازخورد مثبت

ISFJ ها دوست دارند به خاطر کارهایشان از دیگران بازخورد مثبت بگیرند. در صورتی که آن‌ها برای کارهایی که انجام داده‌اند تحسین نشوند و یا در معرض انتقاد قرار بگیرند دلسرد و بی‌انگیزه خواهند شد که در صورت ادامه یافتن این احساسات گاه ممکن است به افسردگی آنان نیز بیانجامد.

در چنین موقعیت‌هایی یا به‌طورکلی در شرایط استرس، ISFJ ها شروع به خیال‌پردازی‌های منفی در مورد اوضاع احتمالی اسفناکی که در شرف وقوع است می‌کنند. در این شرایط آن‌ها به شدت احساس کم‌مایگی و بی‌ارزشی خواهند نمود و به این باور منفی می‌رسند که «در زندگی من هیچ چیز سر جایش نیست» یا «من از عهده انجام هیچ کاری بر نمی‌آیم».

افراد با این تیپ شخصیتی اشخاصی گرم، صمیمی و سخاوتمندند که موهبت‌های زیادی برای عرضه کردن دارند آن‌ها باید به خاطر بسپارند که خود را در معرض انتقادهای مخرب خویش قرار ندهند و به سرزنش بیش از اندازه از خود نپردازند و آن عشق و محبتی که به دیگران عرضه می‌دارند را از خود دریغ نکنند.

یکی از مشخصه‌های مهم تیپ شخصیتی ISFJ چگونگی دریافت اطلاعات می‌باشد، آن‌ها اطلاعات محیط پیرامون را به کمک حواس پنج‌گانه خود و به‌صورت عینی و ملموس دریافت می‌کنند. کارکرد دوم آن‌ها نیز احساسی است، که از طریق آن با وقایع و رویدادهای دنیای بیرون بر اساس ارزش‌های شخصی‌شان برخورد می‌کنند. همچنین برای آن‌ها مهم است که امور تا چه اندازه با نظام ارزشی‌شان سازگاری دارند.

فراوانی ISFJ

روابط با دیگران

 • مهربان، ملاحظه کار، دوستانه و نسبت به احساسات دیگران حساس هستند.
 • به نیازهای دیگران توجه دارند.
 • دوست دارند زندگی را برای خانواده شان، راحت و لذت بخش کنند.
 • به نظر آرام می رسند و دوست دارند همه چیز را تحت کنترل داشته باشند.
 • حوادث را به دید شخصی ارزیابی می کنند و دنیای درونی سرشاری دارند.
 • ممکن است احساس کنند که دیگران از آنها سوء استفاده می کنند.
 • میتوانند از روی احساس وظیفه با اشخاصی که احساس مسؤولیت نمی کنند، در رابطه باقی بمانند.
 • ممکن است احساسات و نیازهایشان را نزد خود نگهدارند تا دیگران را ناامید نکنند.
 • می توانند به سرعت قضاوت و انتقاد کنند، اما دقت می کنند که دیگران را نرنجانند.
 • ممکن است فقط امکانات منفی را ببینند، می توانند بدبین شوند.

نقاط قوت

 • به طور ذاتی افرادی خونگرم، پذیرا و مهربان هستند
 • این تیپ دوست دارد دیگران را از خود راضی نگه دارد و معمولا با سرویس دادن به دیگرن نیازهای آنان را برآورده می‌کند
 • شنوندگان خوبی هستند
 • تلاش زیادی برای انجام وظایف و مسئولیت‌هایشان به خرج می‌دهند
 • به خوبی از عهده سازمان‌دهی امور بر می‌آیند و مهارت‌های بالایی در این زمینه دارند
 • در مدیریت مالی و کار با پول بسیار خوب عمل می‌کنند
 • تعهدات خود را بسیار جدی می‌گیرند، تا حد امکان تمام مسئولیت‌هایشان را به خوبی انجام می‌دهند و به دنبال روابط بلند-مدت و پایدار هستند

نقاط ضعف

 • به نیازها و احتیاجاتِ خودشان توجه کافی ندارند
 • معمولا دل به دریا نمی‌زنند و از تجارب جدید چندان استقبال نمی‌کنند
 • از تعارض و هر گونه انتقاد بیزارند و نسبت به آن بسیار شکننده ظاهر می‌شوند
 • شاید برایشان سخت باشد که از یک رابطه‌ ناسالم بیرون بیایند
 • بعد از شکست عاطفی ممکن است دوران سختی را سپری کنند و زمان بازیابی طولانی را لازم داشته باشند

در محل کار

 • به جزئیات توجه ویژه دارند. دقیق و علاقمند به حقایق هستند.
 • سعی می کنند همه کارها را عالی انجام دهند، اشتباهات کوچک برایشان نابخشنودی است.
 • محتاط هستند. تمام تلاش خود را می کنند تا کارشان راانجام دهند.
 • از همکاران و کارکنان زیر دست خود حمایت می کنند.
 • در دستور دادن، رک بودن و کمک خواستن مشکل دارند.
 • ترجیح می دهند که پشت صحنه کار کنند. دوست ندارند به چشم بیایند.
 • دوست دارند کارهایی بکنند که نتایج ملموس و مشخص بدست دهد.
 • اولویتهای خود را به دقت انتخاب می کنند و قبل از شروع به کار جدید اقدامات لازم را انجام می دهند.
 • دوست دارند به نهاد و موسسه ای که برایش کار می کنند احترام بگذارند.
 • مصمم و به خود انگیزه دهنده هستند.
 • نیاز اندکی به سرپرستی دارند. از دیگران نمی خواهند کاری را که خود آنها می توانند بکنند انجام دهند.
 • دوست ندارند کسی مزاحم کار کردن آنها شود.
 • از تغییر پشت سر هم استقبال نمی کنند. دوست دارند که برای انجام کارشان دستورالعمل های صریح و روشن وجود داشته باشد.
 • به مقامات مسؤول احترام می گذارند و کسانی را که این کار را نمی کنند، درک نمی کنند.

ویژگی های کلی تیپ شخصیتی ISTJ در تست شخصیت شناسی MBTI در محیط شغلی:

 • دارای اطلاعاتِ دقیقی از سایر افراد و نزدیکان خود هستید که شامل مجموعه‌ کاملی از جزئیات در مورد آن‌هاست
 • نسبت به احساسات و واکنش‌های سایر انسان‌ها بسیار آگاه و مراقب هستید
 • حافظه‌ بسیار قوی در مورد جزئیاتی که برای شما مهم است دارید
 • در هماهنگی و تناسب کامل با شرایط محیطی خود هستید
 • دیگران برای انجام تمام و کمال وظایف می‌توانند روی شما حساب کنند
 • برای به نتیجه رساندن کار خود می‌توانید ساعت‌های متمادی مشغول کار و فعالیت شوید
 • افرادی ثابت‌قدم، عمل‌گرا، واقع‌بین هستید که از سر و کله زدن با مباحث تئوریک دل خوشی ندارید
 • از انجام کارهایی که به نظر شما بیهوده است فراری هستید
 • به امنیت، آرامش، آئین و زندگی صلح‌جویانه اهمیت فراوانی می‌دهید
 • متوجه نیازها و خواسته‌های دیگران هستید و آماده‌اید تا نیاز آنان را برآورده نمائید
 • افرادی مهربان و خوش‌قلب هستید
 • ممکن است نیازهای دیگران را به احتیاجات خود برتری دهید
 • بهترین حالت یادگیری شما وقتی است که خودتان دست به کار شوید

نقاط قوت کاری

 • توجه و تمرکز زیاد
 • علاقه به کمک به دیگران
 • نگرش واقع بینانه و عملی
 • توجه به جزئیات
 • مهارت زیاد در همکاری با دیگران و ایجاد روابط هماهنگ با آنها
 • وفاداری و صمیمیت در یک ساختار سنتی
 • مسؤولیت پذیری بالا
 • علاقه به استفاده از روشهای آزموده شده و مشخص
 • اخلاق کاری قوی
 • توانایی حفظ سنتهای سازمانی
 • مهارتهای سازمانی قوی

نقاط ضعف کاری

 • بی میلی در قبول ایده های جدید و نو
 • عدم تمایل به تغییر در رویه ها
 • توجه به زمان حال و بی توجهی به آینده
 • دشواری در پذیرش انتقاد
 • عدم انعطاف پذیری کافی
 • علاقمندی به قبول مسؤولیت فراوان و بیش از اندازه
 • گرایش به مایوس شدن اگر احساس کنند که دیگر مورد نیاز نیستند

رضایت شغلی

برای یک ISFJ رضایت شغلی یعنی:

 • کار نیازمند مشاهده و ملاحظه دقیق باشد تا او بتواند با استفاده از توانمندیهای خود، به حقایق و جزئیات آن توجه کند.
 • روی پروژه های ملموسی کار کند که به دیگران کمک کند.
 • بتواند محبت خود را ابراز نماید و شرایطی فراهم آید که دیگران به تلاش و اهتمام وی پی برند.
 • کار به روشی سنتی و در محیطی سازمان یافته انجام شود.
 • لازم باشد او به قوانین استاندارد توجه کرده و از قضاوتهای عملی استفاده کند.
 • این امکان را داشته باشدکه در هر لحظه روی یک پروژه یا یک شخص کار کند.
 • فضای کاری خصوصی داشته باشد، به طوری که بتواند بدون مزاحمت دیگران کار کند.
 • امکان کمک به دیگران را داشته باشد و یا با کسانی کار کند که در باورها و ارزشهای وی سهیم باشند.
 • لازم باشد که او سازمان یافته و کارآمد باشد.
 • لازم نباشد که مرتب کارش را در حضور دیگران ارائه دهد.

نقاط ضعف شخصیتی :

چون ISFJ ها به طور کامل در لحظه اکنون زندگی می کنند، نمی توانند مسائل را به طور فراگیر ببینند و نتایج احتمالی حوادث را پیش بینی کنند، بخصوص اگر این حوادث برای آنها ناآشنا باشد. آنها برای این که بتوانند از لحظه حاضر فراتر روند، به کمک احتیاج دارند.

ISFJ ها ممکن است در کارهای تمام نشدنی روزانه خود غرق شوند و به راحتی سرشان شلوغ شود. این اشخاص برای اینکه از نتیجه کار مطمئن باشند، می خواهند همه کارها را خودشان انجام دهند و از آن جایی که به اندازه کافی قاطعیت ندارند و ابراز وجود نمی کنند، ممکن است مورد بهره برداری و بهره کشی واقع شوند. آنها باید رنجش های انباشت شده خود را تخلیه کنند تا خود را در نقش یک ناجی نبینند. آنها در ضمن نیاز دارند که خواسته هایشان را با دیگران در میان بگذارند.

ISFJ ها برای تسلط بر موضوعات فنی به فرصت بیشتری احتیاج دارند و باید سعی کنند برای رسیدن به شادی و رضایتی که بیش از اندازه به آن احتیاج دارند، کاری صورت دهند.

اوقات فراغت :

ISFJ ها به پیرامون و راحتی خود توجه دارند. آنها از خانه خود لذت می برند و دوست دارند همه چیز سازمان یافته و مرتب باشد. فعالیت های برنامه ریزی شده را دوست دارند و دوست دارند برای پروژهای خلاق خود زمانی را اختصاص دهند. آنان علاقه دارند با خانواده و دوستان نزدیک باشند و از صرف شامهای سنتی و گردهمایی های خانوادگی لذت می برند. برای آنها در آرامش قرار گرفتن می تواند دشوار باشد، زیرا فکر می کنند همیشه باید کار مولد و مفیدی انجام دهند.

 

پیشنهادات :

 • به روابط بی تناسب و نامناسب خود با افراد بی مسؤولیت و زیاده خواه پایان دهد.
 • با خود با محبت و توجه و مهر صحبت کنید، دست نوازش بر پشت خود بکشید.
 • منتظر آن نشوید که شخص دیگری به شما بگوید کارتان عالی بود.
 • با خود به تنهایی صرف وقت کنید. برای تفریحات خود برنامه ای بریزید.
 • به خود امکان اشتباه کردن بدهید.
 • درباره نیازهایتان صحبت کنید. آرزو و مسائل خود را با دوستانتان در میان بگذارید. بگذارید دیگران به شما کمک کنند.
 • وقتی صرف کنید و هدفهایتان را شناسایی کنید. با توجه به ارزشهای درونی خود دست به انتخاب بزنید.
 • توجه داشته باشید که تنها یک راه درست برای زندگی کردن وجود ندارد.
 • از نگران شدن بیش از اندازه خودداری ورزید.
 • از قبول کارهای بیش از اندازه خودداری کنید. نه گفتن را بیاموزید.
 • گهگاه عصبانی شوید. ممکن است احساس گناه کنید، اما این می تواند به شما کمک کند.
 • موفقیت هایتان را دست کم نگیرید. درباره آنها حرف بزنید.
 • قدر توانمندی های خود یعنی واقع بین بودن، عملگرا بودن، آگاهی، حساس بودن، همدلی کردن، وفاداری، دوستانه بودن، قابل تکیه کردن بودن و ملاحظه کار بودن را بدانید.
 • رمز موفقیت یک ISFJ زدن حرف خود، توجه به نبود امکانات، منعطف بودن و خودجوش تر بودن است.

سایر تیپ های شخصیتی

ESFP-بازیگر
ENTJ-فرمانده
ESTJ-ناظر
ESTP-متقاعد کننده
ENFJ-مربی
ENFP-وکیل
ESFJ-حامی
INTP-مهندس
INTJ-برنامه‌ ریز
ISFP-هنرمند
INFJ-محرم راز
ISTP-صنعتگر
ISTJ-بازپرس
INFP-خلاق

مشاغل پیشنهادی

 • طراح دکور داخلی
 • طراحی (مجله، صفحه‌آرایی و …)
 • مدیر
 • مشاور مدیریت
 • مددکار اجتماعی، مشاور
 • روحانی مذهبی
 • مسئول دفتر
 • فروشنده
 • کتابدار، مسئول کتابخانه
 • خانه‌داری، گرداننده امور اقتصادی منزل
 • پزشک
 • چشم پزشک
 • دندانپزشک
 • پرستار
 • فیزیوتراپ
 • متخصص تغذیه
 • داروساز
 • دامپزشک
 • ماساژ درمانگر
 • متخصص بیولوژی
 • متخصص رادیولوژی
 • گیاه شناس
 • معلم دبستان
 • معلم کودکان خاص
 • مربی مهد کودک
 • مدیر مهد کودک
 • مدیر مدرسه
 • مربی ورزشی
 • مورخ
 • کشاورز
 • منشی
 • مسؤول دفتر
 • مسؤول خدمات مشتریان
 • دفتردار
 • مسؤول بایگانی
 • طراح داخلی
 • برقکار
 • خرده فروش
 • هنرمند
 • نقاش
 • موسیقیدان
 • جواهر ساز
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق مادی و معنوی این سامانه نزد تستاپ محفوظ است