تیپ شخصیتی ESTP

تست شخصیت شناسی DISC
ویژگیهای تیپ شخصیتی ESTP

شناسنامه:
عنوان: متقاعد کننده
توصیف: بیایید مشغول شویم!
دسته بندی: خالقین، تجربه گرایان، هیجان طلب ها

تست شخصیت شناسی mbti
Slider

تیپ شخصیتی ESTP

مشاهیر

دونالد ترامپ

دونالد ترامپ

رییس جمهور آمریکا

کارلوس کیروش

کارلوس کیروش

مربی فوتبال

تئودور روزولت

تئودور روزولت

سیاستمدار آمریکایی

آل کاپون

آل کاپون

تبهکار مشهور

ویژگی های شخصیتی :

ESTPها افرادی بسیار شاد، فعال و سهل انگار هستند. آن ها معمولا از چیزی نگران نمی شوند. تمرکز ESTP ها ببیشتر بر روی حال است و در کل علاقه ای به برنامه ریزی ندارند.

ESTPها معمولا از روش های واقع بینانه استفاده می کنند و معمولا به آن چه که احساسات درونی آن ها می گوید توجه می کنند و بر پایه همین احساسات عمل می کنند. تیپ شخصیتی ESTP فردی کنجکاو و مشاهده گر است. آن ها همه چیز را همانطور که هست می بینند به همین دلیل این افرادی ذهنی باز دارند و خود و دیگران را به راحتی تحمل می کنند.

ESTPها به جای گفتگو، به عمل بها می دهند. آن ها از برخورد با مسائلی که صورت خارجی پیدا می کنند لذت می برند. این افراد عملگرا هستند و به مسائل عینی علاقه مند هستند. از توضیحات مفهومی زود خسته می شوند.

حل مساله

ESTPها توانایی بالایی در حل مسائل دارند زیرا این افراد می توانند واقعیت ها را به خوبی درک کنند و از همین طریق می توانند راه حل های منطقی را برای حل مسائل ارائه دهند. این افراد رفتاری سیاستمدارانه دارند که در مذاکرات، دیپلماتیک رفتار می کنند. آن ها همیشه دوست دارند که از روش های غیرمتعارف استفاده کنند.

ESTPها افرادی خوش برخورد و معاشرتی هستند که رفتاری دوستانه دارند. آن ها معمولا چیزی را برای خود سخت نمی گیرند و معمولا رفتاری نشاط برانگیز دارند و در کنار آن ها که باشید ممکن است تا دلتان بخواهد برای شما لطیفه تعریف کنند. در ایجاد صلح در بین افراد تبحر دارند. همچنین آن ها می توانند شرایط دشوار و پیچیده را آرام کنند. آن ها که از هر لحظه که مشغول فعالیت با دیگران هستند لذت می برند.

افراد با نیپ شخصیتی ESTP  در تست MBTI اشخاصی مطمئن هستند. آن ها دوست دارند همه ماجرای هیجان انگیز خود را برای آن ها تعریف کنند. اما این افراد در عین حال افرادی صریح و قاطع هستند. فعالند و انرژی بیش از اندازه دارند. پیوسته در تب و تاب و تلاش هستند.

صراحت و راحتی

افراد با تیپ شخصیتی ESTP افرادی معاشرتی و اجتماعی هستند. آن ها علاقه زیادی به هیجان دارند، این افراد بسیار بروگرا هستند. یک ویژگی بارز آن ها عملگرا بودن است. این افراد کمتر پیش می آید که آرام و قرار داشته باشند و در گوشه ای از اتاق نشسته باشند و فکر کنند. آن ها را معمولا در گوشه ای از یک اتاق شلوغ در حال فکر کردن می بینید. ESTPها بیشتر ترجیح می دهند وسط میدان عمل قرار بگیرند و کاری انجام دهند. 

جسور و اهل ریسک :

ESTPها در گفتار خود صریح و صادق هستند و علاقه مند به فعالیت های ریسکی و مخاطره آمیز هستند. این افراد وقت خود را برای فکر کردن در مورد چگونگی انجام دادن کاری تلف نمی کنند بلکه مستقیما دست به کار می شوند و در حین کار بسیار انعطاف پذیر عمل می کنند و می توانند در صورت نیاز روش کار خود را تغییر دهند.

افراد با تیپ شخصیتی ESTP در تست MBTI  در لحظه حال زندگی می کنند و توجهی به احتمالات و فرضیه های ندارند. این افراد به واقعیات موجود توجه می کنند، به سرعت به راه حلی می رسند سپس برای تحقیق آن دست به کار می شوند و بعد تمام کردن آن به سراغ پروژه های بعدی می روند.

ESTPها درک خیلی بالایی از نیت‌ها و انگیزه‌های درونی افراد دارند، در واقع آن‌ها در برابر رفتار انسان‌ها بسیار باهوش‌ هستند. آن‌ها معمولاً به جزئیات و مواردی در مورد دیگران توجه می‌کنند که اغلب از چشم بسیاری از افراد مخفی می‌ماند، مواردی مثل زبان بدن، ابرازهای غیر مستقیم، تغییر حالات چهره و … .

سریع و چابک :

فرد با تیپ شخصیتی ESTP همیشه از نظر آمادگی ذهنی چند قدم جلوتر از فرد مقابلشان هستند. به همین دلیل است که در ارتباطات و تعاملاتشان با دیگران همیشه آماده و مسلط ظاهر می شوند. آن ها از این مزیت خود به نفع خودشان استفاده می کنند و سعی می کنند از این طریق به چیزی که می خواهند برسند.

برخی از ESTPها در صورتی که لازم باشد ممکن است برای رسیدن به خواسته‌شان قوانین را دور بزنند تا به هدف بزرگ‌تر دست پیدا کنند. البته باید در نظر داشت ESTPها معمولاً اعتقادات و باورهای اخلاقی قوی‌ای دارند و کاملاً به این باورها پایبند و متعهدند.

ممکن است قوانین و مقررات بیرونی برای ESTPها قابل نقض شدن باشند اما آن‌ها به هیچ وجه در مورد باورهای اخلاقی خودشان مصالحه نخواهند کرد چون دوست ندارند تمامیت درونی‌شان را از دست بدهند و در نتیجه آن‌ها هرگز کاری را که معتقدند اشتباه است انجام نخواهند داد.

عملگرا و فعال :

ESTPها سرعت بالایی در حرف زدن، کار کردن و در مجموع زندگی کردن دارند. آن ها مهارت بالایی در داستان تعریف ردن و قصه گویی دارند. افراد با تیپ شخصیتی ESTP شرایط را همان گونه که هست قبول می کنند و بدون بهانه گیری در راستای بهبود وضعیت سریع دست به کار می شوند و در نهایت همان کاری را می کنند که باید انجام دهند.

آن‌ها خیلی خوب می‌توانند بدون آمادگی قبلی و به صورت بداهه با موقعیت‌ها مواجه شوند و آن‌ها را مدیریت کنند. آن‌ها معمولاً برای انجام کارهایشان از قبل برنامه‌ریزی نمی‌کنند و ترجیح می‌دهند کار را شروع کنند و در حین انجام آن هر چه لازم است انجام دهند.

ESTP ها عاشق تفریح و سرگرمی هستند و معمولا شخصیت این افراد به گونه ای است که در کنار آن ها به بقیه خوش می گذرد. این افراد ممکن است گاهی بدون اینکه خودشان بخواهند، دیگران را از خود می رنجانند و ناراحت می کنند زیرا به تاثیر کلامشان بر دیگران توجهی نمی کنند.

تصمیم‌گیری بر اساس استانداردهای منطقی :

این برداشت که بگوییم ESTP ها نسبت به دیگران بی تفاوت هستند و احساسات دیگر برایشان اهمیتی ندارد اشتباه است. بلکه موضوع اصلی این است که آن ها بدون دخالت احساسات و تنها از دید یک ناظر بی طرف تصمیم گیری می کنند. در واقع این افراد بر اساس منطق و در نظر گرفتن معیارهای عقلانی تصمیم می گیرند.

رشدنیافته‌ترین قسمت شخصیت ESTPها ترجیح شهودی (N) آن‌هاست.

افراد با تیپ شخصیتی ESTP به موضوعات تئوری علاقه ای ندارند و بیشتر به کاربردها و خروجی های ملموس توجه می کتند.

آن ها علاوه بر اینکه به شهود و برداشت های باطنی خود اعتنا نمی کنند بلکه به تفاسیر شهودی دیگران نیز اعتماد ندارند.

به دلیل عدم علاقه‌ی ESTPها به موضوعات تئوری ممکن است این تیپ در مدارس و در نظام‌های آموزشی سنتی که اساس آموزش بر پایه‌ موضوعات نظری است چندان راحت نباشد. ESTPها در کلاس‌های درس به سرعت حوصله‌شان سر می‌روند و احساس می‌کنند مطلب به درد بخوری نصیبشان نشده است. از نظر این افراد مطالبی مفید هستند که بتون کاربردی عملی برای آن‌ها متصور بود. ESTPها افراد بسیار باهوشی هستند اما حضور در مدرسه برای آن‌ها چندان خوشایند نیست.

نیاز به موفقیت و کسب دستاورد :

ESTPها نیاز شدیدی به حرکت مداوم دارند تا موفق شوند و پیشرفت کنند. در نتیجه این افراد در مشاغلی موفق تر هستند که آزادی عمل برای انجام کارهای خود داشته باشند. آن ها را نباید توسط قوانین محدود کنید. ایتن افراد به دلیل ویژگی های رفتاری خود در کار فروش و بازاریابی فوق العاده عمل می کنند.

به همین دلیل است که انجام کارهای تکراری و  روتین برای این افراد عذاب آور و دردسر است. ESTPها دوست دارند فعالیت های جدید را انجام دهند و کارهایشان متنوع باشد.

ESTPها به طور ذاتی افراد پر انرژی و پرهیجان هستند به همین دلیل می‌توانند کارآفرینان خوبی هم باشند. آن‌ها از رویارویی با موقعیت‌ها به وجد می‌آیند و کاملاً در لحظه حال زندگی می‌کنند به همین دلیل به خوبی می‌دانند که درست در همین لحظه چه کاری باید انجام شود.

پر انرژی و انگیزه‌دهنده :

افراد با تیپ شخصیتی ESTP می توانند شور و انگیزه خود را به دیگران نیز منتقل کنند. این افراد سریع تصمیم می گیرند و سعی می کنند بین تصمیم و اقدام خود فاصله زیادی نندازند. آن ها سریع تصمیم می گیرند و سریع شروع به کار می کنند اما ممکن است آن ها در پیگیری دچار مشکل شوند و به همین دلیل نتوانند کارهای خود را تمام کنند در نتیجه ممکن است برخی از کارهایشان را به دیگران محول کنند.

ESTPها باید یاد بگیرند کارهایی را که شروع می‌کنند تا انتها انجام بدهند در نتیجه شاید لازم باشد روی تقویت مهارت‌های مدیریت زمان و برنامه‌ریزی‌شان بیش‌تر کار کنند.

ESTPها در مجموع افرادی عمل‌گرا، با دقت، اهل تفریح و سرگرمی، خوش‌گذران، خودانگیخته و اهل ریسک هستند و به خوبی می‌توانند برای مسائل و چالش‌های روزمره راه حل‌های سریع و کارآمد ارائه کنند. دیگران در کنار این افراد اوقات خوشی خواهند داشت و می‌توانند از این تیپ انگیزه زیادی دریافت کنند. در صورتی که ESTPها نقاط قوت و استعدادهای درونی تیپشان را شناسایی کنند و از آن‌ها به نفع خودشان استفاده کنند می‌توانند دستاوردهای بسیار هیجان‌انگیزی را در زندگی‌شان کسب کنند.

افراد با تیپ شخصیتی ESTP اطلاعات را از طریق حواس پنج‌گانه‌شان دریافت می‌کنند و به واقعیات بیرونی توجه دارند. کارکرد دوم آن‌ها نیز فکری درون‌ریزی شده است به این معنی که آن‌ها تصمیم‌گیری‌هایشان را به صورت عقلانی و با در نظر گرفتن عوامل منطقی انجام می‌دهند.

 

روابط با دیگران 

 • مستقل هستند و آزادی را دوست دارند. دوست ندارند کنترل شوند.
 • زیر فشار به سادگی احساس می کنند که گیر افتاده اند.
 • همیشه مترصد ماجراها و تجربه های جدید هستند.
 • خوشبین بوده و وقت زیادی را صرف نگرانی و تاسف نمی کنند.
 • آشنایان زیادی دارند و با گروههای مختلف مردم به خوبی کنار می آیند.
 • علاقه چندانی به پرداختن به مباحث عاطفی و میان فردی ندارند.
 • دوست دارند شرکای زندگی بالقوه خود را تحت تاثیر جاذبه، موفقیت و توانمندی خود قرار دهند.
 • در زمینه های مادی بسیار سخاوتمند هستند، اما ممکن است کارهای مشخصی که برای ایجاد صمیمیت لازم است را فراموش کنند.
 • شادی و هیجان را به روابط خود می آورند.
 • تحت تاثیر تضاد و تعارض تحریک می شوند و به هیجان می آیند.
 • می توانند غیر قابل پیش بینی باشند. ممکن است عکس آنچه را که شما انتظار دارید، انجام دهند و لزومی برای توجیه رفتارشان احساس نکنند.

نقاط قوت :

 • افرادی سرزنده و شاداب هستند
 • آن‌ها حاضر جواب، باهوش و محبوب در بین سایر افراد هستند
 • نسبت به تجارب فیزیکی و بدنی حساس‌اند و حواس‌شان به جسم‌شان هست
 • نسبت به مشاجره و انتقاد شکننده و حساس نیستند
 • در حل و فصل کردن فوری امور خصوصا بحران‌های ایجاد شده بسیار خوب و خونسرد عمل می‌کنند
 • افرادی مشتاق و دوست دار تفریح هستند که تلاش می‌کنند تا همه کارها را جذاب و مفرح کنند
 • رفتار آن‌ها پر شور و هیجان و دقیقا مانند کودکان سرخوش و فارغ‌البال است، آن‌ها از وقت گذراندن در کنار فرزندان خود لذت فراوانی می‌برند
 • عزیزان خود را با هدایای بزرگ و دور از انتظار غافلگیر می‌کنند

نقاط ضعف :

 • ممکن است نسبت به عواطف و احساسات سایر افراد آگاه نباشند
 • قادر نیستند احساسات و عواطف خود را به خوبی و به درستی ابراز کنند
 • ممکن است با زبان بیش از حد صریح و بی‌ملاحظه‌ی خود، ناخواسته احساسات دیگران را جریحه دار نمایند
 • عموما در مسائل مالی خبره‌ اند اما ممکن است پول خود را در سرمایه گذاری‌های مخاطره آمیز به باد دهند
 • به دلیل آن‌که کاملا در زمان حال زندگی می‌کنند ممکن است برنامه ریزان بلند مدت خوبی نباشند
 • به راحتی از انجام کارها دلزده می‌شوند و شور و شوق خود را از دست می‌دهند
 • ذاتا خود را پایبندِ تعهداتِ بلند-مدت نمی‌کنند
 • نسبت به سایر تیپ‌های شخصیتی، خیلی زود رابطه‌ای که از آن دلزده شوند را ترک می‌کنند
 • ممکن است در خرید کردن بیش از اندازه سخاوتمند باشند و پول زیادی را صرف این‌کار کنند

در محل کار

ESTP ها افرادی مبتکر، پر مایه و عملگراهستند. دوست دارند با حقایق روبرو شوند و به شدت نتیجه گرا هستند.

 • در برخورد با مسائل از منطق استفاده می کنند.
 • می توانند حقایق مختلفی را درک و آنها را به یاد بیاورند.
 • از این که در آخرین لحظه کارها را انجام دهند لذت می برند.
 • زیر فشار بسیار خونسرد هستند.
 • می توانند موقعیتهای پر فشار را نرم و ملایم بکنند.
 • رفتاری محکم دارند. دنبال موفقیت و شناخت می گردند.
 • رقابت جو هستند و در بحرانها و گرفتاریها به هیجان می آیند.
 • تنها در صورتی مطابق مقررات رفتار می کنند که بتوانند به خواسته های خود برسند.
 • متقاعد کننده هستند و خودشان را به سرعت بالا می کشند.
 • اغلب چند پروژه را با هم انجام می دهند.
 • از مشاغل پر انرژی و پر استرس لذت می برند.

 خصوصیات و ویژگی‌های کلی:

 • افرادی عمل‌گرا هستید و بدون معطلی دست به اقدام می‌زنید.
 • زمان حال و لحظه اکنون برای شما از بیشترین اهمیت برخوردار است.
 • از توضیحات تئوریک و انتزاعی بدون این‌که کاربرد ملموسی داشته باشند بیزار هستید.
 • دوست‌دارید نتیجه فوری اقدامات و تلاش‌های‌تان را ببینید.
 • فردی پر انرژی و پرتحرک هستید.
 • به‌خوبی قادرید با شرایط بیرونی انطباق‌یابید.
 • فردی کاردان و با قابلیت‌های فراوان هستید.
 • به‌ندرت با طرح و برنامه مشخصی پیش می‌روید بلکه در حین پیش‌روی کارها را انجام می‌دهید.
 • به‌خوبی دیگران را سرگرم می‌کنید و آن‌ها از حضور شما لذت می‌برند.
 • با دقت به جزئیات می‌نگرید.
 • حافظه بسیار خوبی برای جزئیات مشخص دارید.
 • مهارت‌های ارتباطی شما بسیار بالاست.
 • در از میان برداشتن فوری چالش‌ها و مسائل به‌خوبی عمل می‌کنید،
 • توانایی مدیریت بحران بالایی دارید.
 • عاشق ریسک‌کردن و انجام اقدامات نو و متهورانه هستید.

نقاط قوت کاری :

 • توانایی سازگاری با شرایط جدید
 • توانایی مشاهده و حافظه قوی برای حفظ اطلاعات
 • لذت بردن از انجام پروژه های جدید
 • توانایی خوشایند کردن کار و محیط کاری
 • ریسک پذیری بالا
 • پذیرفتن تفاوتها و توانایی هم جهت شدن با دیگران

نقاط ضعف کاری :

 • عدم علاقه به جزئیات کارهای اداری
 • عدم علاقه به رویه ها و مقررات فراوان و محیط سازمان یافته
 • عدم توجه کافی به احساسات دیگران
 • نداشتن آینده نگری و توجه نکردن به فرصتهای موجود در آن
 • دشواری در بعضی از تصمیم گیری ها
 • عدم علاقه به کارکردن به تنهایی به خصوص برای زمانی طولانی
 • دشواری در تمام کردن کارها در وقت تعیین شده
 • عدم علاقه به هدف گذاری بلندمدت
 • عدم علاقه به تدارک و برنامه ریزی قبل از انجام کار

نقاط ضعف شخصیتی :

علاقه زیاد افراد با تیپ شخصیتی ESTP برای زندگی کردن و برخورد اضطرار گونه با بحران های غیرمنتظره می تواند برای آن ها تولید اشکال فراوان بکند. این افراد به دلیل نداشتن برنامه ریزی مناسب ممکن است فرصت های خود را از دست بدهند. آن ها گاهی بیش از حد توان خود مسئولیت می پذیرند و از این رو خودشان را زیر فشار می گذارند به همین دلیل ممکن است نتوانند به همه تعهدات خود عمل کنند.

ESTPها به احساسات دیگران معمولا بی توجه هستند و چون می خواهند رفتاری صادقانه داشته باشند بیش از اندازه صراحت و رک گویی از خود نشان می دهند و این باعث می شود که اطرافیان آنها از دست این افراد دلخور شوند.

از آنجا که ESTP ها علاقه مندند هرچه سریعتر مسائل را حل و فصل کنند، چه بسا از یک مساله و بحران، شتابزده به مساله و بحران دیگر بروند و از کنار بخشهای کمتر جالب پروژه ای که در دست دارند بی تفاوت عبور کنند. ESTP ها باید از سرعت خود بکاهند و معیارهایی برای اقدامات خود در نظر بگیرند. همچنین باید با موضوع مدیریت زمان آشنایی بیشتری پیدا کنند. آنها به روشهای برنامه ریزی نیازمند هستند تا بتوانند مسائل را به موقع و به طور موثر حل و فصل نمایند.

اوقات فراغت :

ESTPها دوست دارند که در کانون صحنه قرار بگیرند و داستان تعریف کنند و لطیفه بگویند. آنها از چیزهای خوب زندگی لذت می برند و وقت زیادی را صرف معاشرتهای اجتماعی می کنند. دوست دارند ریسک کنند و کارهای مخاطره آمیز انجام دهند. از کوهنوردی، اسکی، شکار، پرش با چتر نجات، قایقرانی و موج سواری لذت می برند. روابط شخصی و صمیمانه برای آنان از اهمیت چندانی برخوردار نیست. آنها به رقابت، فعالیت و ماجرا بهای بیشتری می دهند.

پیشنهادات :

 • اگر می خواهید در محل کار مورد احترام دیگران واقع شوید، به روشهای استاندارد انجام کارها توجه کنید.
 • برای اینکه پروژه های شما با قبولی بیشتری مواجه شوند، برنامه ریزی عملی کنید، به بداهه کاری صرف توجه نداشته باشید و سر هم بندی نکنید.
 • به کارهای ناخوشایند اما مهم توجه کافی مبذول دارید.
 • مراقب باشید که دیگران را با قاطعیت و رک گویی بیش اندازه خود ناراحت نکنید.
 • سعی کنید با توجه به دیگران سخاوت خود را نشان دهید.
 • “دوستت دارم” گفتن را فراموش نکنید. از دیگران تعریف و تحسین کنید.
 • آنقدر در پروژه های خود محو نشوید که دوستان و عزیزانتان را فراموش کنید.
 • به ارزشهای والاتر توجه داشته باشید.
 • به اینکه اعمال و رفتار شما، روی شما و دیگران چه تاثیری بر جای می گذارد، توجه کنید.
 • به خاطر داشته باشید که هیجان، شیفتگی و تنوع همیشه برای کسانی که ثبات، مداومت و قابلیت بیش بینی را ترجیح می دهند چیز جالبی نیست.
 • به تفاوتهای دیگران بها دهید و دیگران را در تصمیم گیری ها لحاظ کنید.
 • وقتی صرف کنید و ببنید کدامیک از تجارب شما ارزشمند، پاداش دهنده و رضایت بخش هستند.
 • به جنبه های قوت خود یعنی واقع بین بودن، عملگرا بودن، داشتن ابتکار، دوستانه بودن، هوش، فراست، شادابی، ماجراجویی توجه داشته باشید.
 • رمز موفقیت یک ESTP اول فکر بعد عمل، توجه به احساسات دیگران و وفادار ماندن به تعهدات است.

مشاغل پیشنهادی ESTP:

 • کارآفرین
 • حسابرس
 • افسر پلیس
 • افسر ارتش
 • آتش نشان
 • بازرس
 • کارآگاه
 • مامور پلیس مخفی
 • ناخدای کشتی
 • خلبان هلیکوپتر
 • مهماندار هواپیما
 • مهندس پرواز
 • مدرس پرواز
 • دلال معاملات ملکی
 • فیزیولوژیست ورزشی
 • تکنسین اورژانس پزشکی
 • مأمور بیمه
 • دلال و واسطه اوراق بهادار
 • بانکدار
 • سرمایه گذار
 • تحلیلگر مالی
 • کارگزار بیمه
 • گزارشگر ورزشی
 • راهنمای تورهای مسافرتی
 • مربی ورزشی
 • ورزشکار حرفه ای
 • رقصنده
 • مجری برنامه های تلویزیونی
 • موسیقیدان
 • تکنسین استودیو، صحنه و جلوه های ویژه
 • متخصص شبکه
 • بازرس هوانوردی
 • معلم فنی و حرفه ای
 • تکنسین رادیولوژی
 • فیزیولوژیست ورزشی
 • عمده فروش
 • خرده فروش
 • فروشنده اتومبیل
 • مشاور مدیریت
 • مهندس ایمنی
 • نجار
 • کشاورز
 • آشپز
 • عکاس
 • جنگلبان
 • برقکار
 • مهندس برق
 • مهندس مکانیک
 • نقشه بردار
 • مکانیک هواپیما
 • سازنده بازیهای کامپیوتری
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + 8 =