ویژگیهای تیپ شخصیتی ESTP

شناسنامه:

 • عنوان: متقاعد کننده
 • توصیف: بیایید مشغول شویم!
 • دسته بندی: خالقین، تجربه گرایان، هیجان طلب ها
ESTP

مشاهیر

تیپ شخصیتی دونالد ترامپ ESTP

دونالد ترامپ

رییس جمهور آمریکا

تیپ شخصیتی کارلوس کیروش ESTP

کارلوس کیروش

مربی فوتبال

تیپ شخصیت تئودور روزولت ESTP

تئودور روزولت

سیاستمدار آمریکایی

تیپ شخصیت آل کاپون ESTP

آل کاپون

تبهکار مشهور

ویژگی های شخصیتی :

ESTP ها شاد، فعال، سهل انگار و خودجوش اند و هرگز برای چیزی نگران نمی شوند. تمرکزشان بر روی اینجا و اکنون است، از لحظه حال لذت می برند و علاقه ای به برنامه ریزی برای آینده ندارند.

ESTP ها یک روش عملی و واقع بینانه را در پیش می گیرند. به آنچه احساسشان به آنها حکم می کند، بها داده و بر مبنای احساسات خود عمل می کنند. آنها کنجکاو و مشاهده گر بوده و خود به خودی و خود انگیختگی دارند. به این دلیل که شرایط را به آن شکلی که هست، قبول می کنند، ذهنی باز دارند و خود و دیگران را تحمل می نمایند.
ESTP ها به جای گفتگو، به عمل بها می دهند و از برخورد با مسائلی که صورت خارجی پیدا می کنند، لذت می برند. آنان عملگرا بوده، به مسائل عینی علاقمندند و نظریات و توضیحات مفهومی آنها را خسته می کند. آنها از تجربه کردن می آموزند.

با تست شخصیت شناسی MBTI آشنا نیستید؟

حل مساله

در حل مسائل از توانمندی فراوانی برخوردارند، زیرا می توانند واقعیتها را به خوبی درک کرده و سپس به کمک آن به سرعت راه حلهای منطقی تدبیر کنند. رفتاری سیاستمدارانه دارند و در مذاکره، دیپلماتیک رفتار می کنند. دوست دارند از روشهای غیر متعارف استفاده کنند.
ESTP ها خوش برخورد، دوست داشتنی و معاشرتی هستند و رفتاری دوستانه دارند. آنها در اغلب شرایط در راحتی سیر می کنند. رفتاری نشاط برانگیز دارند و ممکن است تا دلتان بخواهد لطیفه و جوک تعریف کنند. در ایجاد صلح بین طرفین تبحر دارند. می توانند شرایط دشوار و پیچیده را آرام کنند و میان نظرات مغایر و مخالف آشتی برقرار سازند. آنان از هر لحظه که مشغول فعالیت با دیگران اند، لذت می برند.

افراد با تیپ شخصیتی ESTP در تست شخصیت شناسی MBTI اشخاصی مطمئن و جالب هستند. دوست دارند با کسانی باشند که علایق و ماجراهای لذت بخش خود را با آنان در میان بگذارند. رفتاری جذاب دارند، اما در ضمن می توانند صریح، مستقیم و قاطع باشند. فعالند و انرژی بیش از اندازه دارند. پیوسته در تب و تاب و تلاش هستند.

صراحت و راحتی

ESTPها افرادی خوش‌مشرب، اجتماعی و با صراحت هستند. آن‌ها دوستدار هیجان و بسیار برون‌گرا هستند و یکی از ویژگی‌های بارز آن‌ها «عمل‌گرا» بودن آن‌هاست به طوری که کم‌تر پیش می‌آید ESTPها آرام و قرار داشته باشند و در گوشه‌ اتاق مشغول فکر کردن باشند بلکه ترجیح می‌دهند وسط میدان عمل قرار داشته باشند و اقدامی انجام دهند.

 

جسور و اهل ریسک :

آن‌ها در گفتارشان صریح و صادق هستند و دوست دارند فعالیت‌هایی مخاطره‌آمیز و ریسکی انجام بدهند. این افراد معمولاً وقت را برای فلسفه‌بافی و فکر کردن در مورد چگونگی انجام کار تلف نمی‌کنند بلکه مستقیماً دست به کار می‌شوند و در حین کار بسیار انعطاف‌پذیرند و می‌توانند در صورت لزوم روش کارشان را تغییر دهند.

آن‌ها در لحظه‌ حال زندگی می‌کنند و توجهی به احتمالات و فرضیه‌های نادیدنی ندارند. این افراد به واقعیات موجود در موقعیتی که در آن هستند توجه می‌کنند، به سرعت به راه حلی می‌رسند و بلافاصله برای تحقق آن دست به کار می‌شوند و در نهایت پس از اتمام آن به سراغ پروژه و یا مأموریت بعدی می‌روند.

ESTPها درک خیلی بالایی از نیت‌ها و انگیزه‌های درونی افراد دارند، در واقع آن‌ها در برابر رفتار انسان‌ها بسیار باهوش‌ هستند. آن‌ها معمولاً به جزئیات و مواردی در مورد دیگران توجه می‌کنند که اغلب از چشم بسیاری از افراد مخفی می‌ماند، مواردی مثل زبان بدن، ابرازهای غیر مستقیم، تغییر حالات چهره و … .

سریع و چابک :

ESTPها معمولاً از نظر آمادگی ذهنی و چابکی چند قدم جلوتر از فرد مقابلشان هستند و به همین دلیل در ارتباطات و تعاملاتشان با دیگران بسیار آماده و مسلط ظاهر می‌شوند. آن‌ها از این مزیت به خوبی به نفع خودشان استفاده می‌کنند و سعی می‌کنند از این طریق به چیزی که می‌خواهند برسند.

برخی از ESTPها در صورتی که لازم باشد ممکن است برای رسیدن به خواسته‌شان قوانین را دور بزنند تا به هدف بزرگ‌تر دست پیدا کنند. البته باید در نظر داشت ESTPها معمولاً اعتقادات و باورهای اخلاقی قوی‌ای دارند و کاملاً به این باورها پایبند و متعهدند.

ممکن است قوانین و مقررات بیرونی برای ESTPها قابل نقض شدن باشند اما آن‌ها به هیچ وجه در مورد باورهای اخلاقی خودشان مصالحه نخواهند کرد چون دوست ندارند تمامیت درونی‌شان را از دست بدهند و در نتیجه آن‌ها هرگز کاری را که معتقدند اشتباه است انجام نخواهند داد.

عملگرا و فعال :

ESTPها سرعت بالایی در حرف زدن، کار کردن و در مجموع زندگی کردن دارند. آن‌ها خیلی خوب می‌توانند داستان تعریف کنند و مهارتقصه‌گویی خوبی دارند. این افراد شرایط را همان‌گونه که هست درک می‌کنند، با واقعیات مواجه می‌شوند و بدون بهانه‌گیری در راستای بهبود وضعیت سریع دست به کار می‌شوند و در نهایت همان کاری را که لازم است انجام می‌دهند.

آن‌ها خیلی خوب می‌توانند بدون آمادگی قبلی و به صورت بداهه با موقعیت‌ها مواجه شوند و آن‌ها را مدیریت کنند. آن‌ها معمولاً برای انجام کارهایشان از قبل برنامه‌ریزی نمی‌کنند و ترجیح می‌دهند کار را شروع کنند و در حین انجام آن هر چه لازم است انجام دهند.

آن‌ها عاشق تفریح و سرگرمی هستند و معمولاً در کنار آن‌ها به بقیه خوش می‌گذرد. این افراد ممکن است گاهی بدون این که خودشان بخواهند موجب رنجش دیگران شوند چون معمولاً به تأثیری که کلامشان بر دیگران می‌گذارد فکر نمی‌کنند یا به آن توجهی نمی‌کنند.

تصمیم‌گیری بر اساس استانداردهای منطقی :

البته این برداشت درست نیست که ESTPها نسبت به دیگران بی‌تفاوت هستند و احساسات آن‌ها برایشان مهم نیست، بلکه موضوع اصلی این است که آن‌ها فرایند تصمیم‌گیری‌هایشان را بدون دخالت دادن احساسات و تنها از دید یک ناظر بی‌طرف انجام می‌دهند. در واقع این افراد بر اساس منطق و در نظر گرفتن معیارهای عقلانی تصمیم می‌گیرند.

رشدنیافته‌ترین قسمت شخصیت ESTPها ترجیح شهودی (N) آن‌هاست.

آن‌ها علاقه‌ای به موضوعات تئوری و نظریات انتزاعی پیچیده

ندارند و بیش‌تر به کاربردها و خروجی‌های ملموس توجه می‌کنند.

آن‌ها معمولا به شهود و برداشت‌های باطنی خود اعتنا نمی‌کنند و در نتیجه به تفاسیر شهودی دیگران نیز اعتماد نمی‌کنند.

به دلیل عدم علاقه‌ی ESTPها به موضوعات تئوری ممکن است این تیپ در مدارس و در نظام‌های آموزشی سنتی که اساس آموزش بر پایه‌ موضوعات نظری است چندان راحت نباشد. ESTPها در کلاس‌های درس به سرعت حوصله‌شان سر می‌روند و احساس می‌کنند مطلب به درد بخوری نصیبشان نشده است. از نظر این افراد مطالبی مفید هستند که بتون کاربردی عملی برای آن‌ها متصور بود. ESTPها افراد بسیار باهوشی هستند اما حضور در مدرسه برای آن‌ها چندان خوشایند نیست.

نیاز به موفقیت و کسب دستاورد :

ESTPها نیاز شدیدی به حرکت مداوم دارند و پیشرفت رو به جلو دارند در نتیجه این افراد در مشاغلی موفق‌تر هستند که آزادی عمل کافی برای انجام کارها به آن‌ها داده شود و توسط قوانین دست‌وپا گیر محدود نشوند. ESTPها به دلیل ویژگی‌های شخصیتی‌شان در کار فروش و بازاریابی فوق‌العاده عمل می‌کنند.

با این حال انجام کارهای روتین و روزمره برای آن‌ها مایه عذاب و دردسر است. آن‌ها دوست دارند فعالیت‌های جدید را امتحان کنند و مهم‌تر از آن دوست دارند کارشان متنوع و غیر‌قابل پیش‌بینی باشد.

ESTPها به طور ذاتی افراد پر انرژی و پرهیجان هستند به همین دلیل می‌توانند کارآفرینان خوبی هم باشند. آن‌ها از رویارویی با موقعیت‌ها به وجد می‌آیند و کاملاً در لحظه حال زندگی می‌کنند به همین دلیل به خوبی می‌دانند که درست در همین لحظه چه کاری باید انجام شود.

 

پر انرژی و انگیزه‌دهنده :

آن‌ها می‌توانند شور و انگیزه‌ بالای خود را به دیگران هم منتقل کنند. ESTPها سریع تصمیم می‌گیرند و سعی می‌کنند بین تصمیم و اقدام فاصله‌ی زیادی نگذارند. این افراد سریع دست به کار می‌شوند و ذهنیاتشان را پیاده می‌کنند اما ممکن است در پیگیری کارها دچار اشکال باشند و نتوانند کارها را تا انتها به سرانجام برسانند در نتیجه ممکن است انجام برخی از کارهایشان را به دیگران محول کنند.

ESTPها باید یاد بگیرند کارهایی را که شروع می‌کنند تا انتها انجام بدهند در نتیجه شاید لازم باشد روی تقویت مهارت‌های مدیریت زمان و برنامه‌ریزی‌شان بیش‌تر کار کنند.

ESTPها در مجموع افرادی عمل‌گرا، با دقت، اهل تفریح و سرگرمی، خوش‌گذران، خودانگیخته و اهل ریسک هستند و به خوبی می‌توانند برای مسائل و چالش‌های روزمره راه حل‌های سریع و کارآمد ارائه کنند. دیگران در کنار این افراد اوقات خوشی خواهند داشت و می‌توانند از این تیپ انگیزه زیادی دریافت کنند. در صورتی که ESTPها نقاط قوت و استعدادهای درونی تیپشان را شناسایی کنند و از آن‌ها به نفع خودشان استفاده کنند می‌توانند دستاوردهای بسیار هیجان‌انگیزی را در زندگی‌شان کسب کنند.

افراد با تیپ شخصیتی ESTP اطلاعات را از طریق حواس پنج‌گانه‌شان دریافت می‌کنند و به واقعیات بیرونی توجه دارند. کارکرد دوم آن‌ها نیز فکری درون‌ریزی شده است به این معنی که آن‌ها تصمیم‌گیری‌هایشان را به صورت عقلانی و با در نظر گرفتن عوامل منطقی انجام می‌دهند.

نقاط ضعف شخصیتی :

علاقه افراد دارای تیپ شخصیتی ESTP برای زندگی کردن در لحظه و برخورد اضطرار گونه با بحرانهای غیر منتظره می تواند برای آنها تولید اشکال فراوان بکند. ممکن است به دلیل نداشتن برنامه ریزی، فرصتهای مناسبی را از دست بدهند. آنها در مواقعی، بیش از حد توان خود مسؤولیت می پذیرند و از این رو خودشان را زیر فشار می گذارند و در نتیجه نمی توانند به تعهدات خود عمل کنند. این تیپ شخصیتی باید به فراسوی لحظه اکنون توجه کند و راههایی را بیابد تا وظایف خود را به موقع انجام دهد.

ESTP ها به احساسات دیگران بی توجه اند و چون می خواهند رفتاری صادقانه را به نمایش بگذارند، ممکن است صراحت و رک گویی بیش از اندازه بروز دهند. و کسانی را که می خواهند آنها را سرگرم کنند، دلگیر و دلخور نمایند.

از آنجا که ESTP ها علاقه مندند هرچه سریعتر مسائل را حل و فصل کنند، چه بسا از یک مساله و بحران، شتابزده به مساله و بحران دیگر بروند و از کنار بخشهای کمتر جالب پروژه ای که در دست دارند بی تفاوت عبور کنند. ESTP ها باید از سرعت خود بکاهند و معیارهایی برای اقدامات خود در نظر بگیرند. همچنین باید با موضوع مدیریت زمان آشنایی بیشتری پیدا کنند. آنها به روشهای برنامه ریزی نیازمند هستند تا بتوانند مسائل را به موقع و به طور موثر حل و فصل نمایند.

روابط با دیگران :

 • مستقل هستند و آزادی را دوست دارند. دوست ندارند کنترل شوند.
 • زیر فشار به سادگی احساس می کنند که گیر افتاده اند.
 • همیشه مترصد ماجراها و تجربه های جدید هستند.
 • خوشبین بوده و وقت زیادی را صرف نگرانی و تاسف نمی کنند.
 • آشنایان زیادی دارند و با گروههای مختلف مردم به خوبی کنار می آیند.
 • علاقه چندانی به پرداختن به مباحث عاطفی و میان فردی ندارند.
 • دوست دارند شرکای زندگی بالقوه خود را تحت تاثیر جاذبه، موفقیت و توانمندی خود قرار دهند.
 • در زمینه های مادی بسیار سخاوتمند هستند، اما ممکن است کارهای مشخصی که برای ایجاد صمیمیت لازم است را فراموش کنند.
 • شادی و هیجان را به روابط خود می آورند.
 • تحت تاثیر تضاد و تعارض تحریک می شوند و به هیجان می آیند.
 • می توانند غیر قابل پیش بینی باشند. ممکن است عکس آنچه را که شما انتظار دارید، انجام دهند و لزومی برای توجیه رفتارشان احساس نکنند.

نقاط قوت :

 • افرادی سرزنده و شاداب هستند
 • آن‌ها حاضر جواب، باهوش و محبوب در بین سایر افراد هستند
 • نسبت به تجارب فیزیکی و بدنی حساس‌اند و حواس‌شان به جسم‌شان هست
 • نسبت به مشاجره و انتقاد شکننده و حساس نیستند
 • در حل و فصل کردن فوری امور خصوصا بحران‌های ایجاد شده بسیار خوب و خونسرد عمل می‌کنند
 • افرادی مشتاق و دوست دار تفریح هستند که تلاش می‌کنند تا همه کارها را جذاب و مفرح کنند
 • رفتار آن‌ها پر شور و هیجان و دقیقا مانند کودکان سرخوش و فارغ‌البال است، آن‌ها از وقت گذراندن در کنار فرزندان خود لذت فراوانی می‌برند
 • عزیزان خود را با هدایای بزرگ و دور از انتظار غافلگیر می‌کنند

نقاط ضعف :

 • ممکن است نسبت به عواطف و احساسات سایر افراد آگاه نباشند
 • قادر نیستند احساسات و عواطف خود را به خوبی و به درستی ابراز کنند
 • ممکن است با زبان بیش از حد صریح و بی‌ملاحظه‌ی خود، ناخواسته احساسات دیگران را جریحه دار نمایند
 • عموما در مسائل مالی خبره‌ اند اما ممکن است پول خود را در سرمایه گذاری‌های مخاطره آمیز به باد دهند
 • به دلیل آن‌که کاملا در زمان حال زندگی می‌کنند ممکن است برنامه ریزان بلند مدت خوبی نباشند
 • به راحتی از انجام کارها دلزده می‌شوند و شور و شوق خود را از دست می‌دهند
 • ذاتا خود را پایبندِ تعهداتِ بلند-مدت نمی‌کنند
 • نسبت به سایر تیپ‌های شخصیتی، خیلی زود رابطه‌ای که از آن دلزده شوند را ترک می‌کنند
 • ممکن است در خرید کردن بیش از اندازه سخاوتمند باشند و پول زیادی را صرف این‌کار کنند

در محل کار

مبتکر، پر مایه و عملگراهستند. دوست دارند با حقایق روبرو شوند و به شدت نتیجه گرا هستند.

 • در برخورد با مسائل از منطق استفاده می کنند.
 • می توانند حقایق مختلفی را درک و آنها را به یاد بیاورند.
 • از این که در آخرین لحظه کارها را انجام دهند لذت می برند.
 • زیر فشار بسیار خونسرد هستند.
 • می توانند موقعیتهای پر فشار را نرم و ملایم بکنند.
 • رفتاری محکم دارند. دنبال موفقیت و شناخت می گردند.
 • رقابت جو هستند و در بحرانها و گرفتاریها به هیجان می آیند.
 • تنها در صورتی مطابق مقررات رفتار می کنند که بتوانند به خواسته های خود برسند.
 • متقاعد کننده هستند و خودشان را به سرعت بالا می کشند.
 • اغلب چند پروژه را با هم انجام می دهند.
 • از مشاغل پر انرژی و پر استرس لذت می برند.

 خصوصیات و ویژگی‌های کلی:

 • افرادی عمل‌گرا هستید و بدون معطلی دست به اقدام می‌زنید.
 • زمان حال و لحظه اکنون برای شما از بیشترین اهمیت برخوردار است.
 • از توضیحات تئوریک و انتزاعی بدون این‌که کاربرد ملموسی داشته باشند بیزار هستید.
 • دوست‌دارید نتیجه فوری اقدامات و تلاش‌های‌تان را ببینید.
 • فردی پر انرژی و پرتحرک هستید.
 • به‌خوبی قادرید با شرایط بیرونی انطباق‌یابید.
 • فردی کاردان و با قابلیت‌های فراوان هستید.
 • به‌ندرت با طرح و برنامه مشخصی پیش می‌روید بلکه در حین پیش‌روی کارها را انجام می‌دهید.
 • به‌خوبی دیگران را سرگرم می‌کنید و آن‌ها از حضور شما لذت می‌برند.
 • با دقت به جزئیات می‌نگرید.
 • حافظه بسیار خوبی برای جزئیات مشخص دارید.
 • مهارت‌های ارتباطی شما بسیار بالاست.
 • در از میان برداشتن فوری چالش‌ها و مسائل به‌خوبی عمل می‌کنید،
 • توانایی مدیریت بحران بالایی دارید.
 • عاشق ریسک‌کردن و انجام اقدامات نو و متهورانه هستید.

نقاط قوت کاری :

 • توانایی سازگاری با شرایط جدید
 • توانایی مشاهده و حافظه قوی برای حفظ اطلاعات
 • لذت بردن از انجام پروژه های جدید
 • توانایی خوشایند کردن کار و محیط کاری
 • ریسک پذیری بالا
 • پذیرفتن تفاوتها و توانایی هم جهت شدن با دیگران

نقاط ضعف کاری :

 • عدم علاقه به جزئیات کارهای اداری
 • عدم علاقه به رویه ها و مقررات فراوان و محیط سازمان یافته
 • عدم توجه کافی به احساسات دیگران
 • نداشتن آینده نگری و توجه نکردن به فرصتهای موجود در آن
 • دشواری در بعضی از تصمیم گیری ها
 • عدم علاقه به کارکردن به تنهایی به خصوص برای زمانی طولانی
 • دشواری در تمام کردن کارها در وقت تعیین شده
 • عدم علاقه به هدف گذاری بلندمدت
 • عدم علاقه به تدارک و برنامه ریزی قبل از انجام کار

اوقات فراغت :

ESTPها دوست دارند که در کانون صحنه قرار بگیرند و داستان تعریف کنند و لطیفه بگویند. آنها از چیزهای خوب زندگی لذت می برند و وقت زیادی را صرف معاشرتهای اجتماعی می کنند. دوست دارند ریسک کنند و کارهای مخاطره آمیز انجام دهند. از کوهنوردی، اسکی، شکار، پرش با چتر نجات، قایقرانی و موج سواری لذت می برند. روابط شخصی و صمیمانه برای آنان از اهمیت چندانی برخوردار نیست. آنها به رقابت، فعالیت و ماجرا بهای بیشتری می دهند.

پیشنهادات

 • اگر می خواهید در محل کار مورد احترام دیگران واقع شوید، به روشهای استاندارد انجام کارها توجه کنید.
 • برای اینکه پروژه های شما با قبولی بیشتری مواجه شوند، برنامه ریزی عملی کنید، به بداهه کاری صرف توجه نداشته باشید و سر هم بندی نکنید.
 • به کارهای ناخوشایند اما مهم توجه کافی مبذول دارید.
 • مراقب باشید که دیگران را با قاطعیت و رک گویی بیش اندازه خود ناراحت نکنید.
 • سعی کنید با توجه به دیگران سخاوت خود را نشان دهید.
 • “دوستت دارم” گفتن را فراموش نکنید. از دیگران تعریف و تحسین کنید.
 • آنقدر در پروژه های خود محو نشوید که دوستان و عزیزانتان را فراموش کنید.
 • به ارزشهای والاتر توجه داشته باشید.
 • به اینکه اعمال و رفتار شما، روی شما و دیگران چه تاثیری بر جای می گذارد، توجه کنید.
 • به خاطر داشته باشید که هیجان، شیفتگی و تنوع همیشه برای کسانی که ثبات، مداومت و قابلیت بیش بینی را ترجیح می دهند چیز جالبی نیست.
 • به تفاوتهای دیگران بها دهید و دیگران را در تصمیم گیری ها لحاظ کنید.
 • وقتی صرف کنید و ببنید کدامیک از تجارب شما ارزشمند، پاداش دهنده و رضایت بخش هستند.
 • به جنبه های قوت خود یعنی واقع بین بودن، عملگرا بودن، داشتن ابتکار، دوستانه بودن، هوش، فراست، شادابی، ماجراجویی توجه داشته باشید.
 • رمز موفقیت یک ESTP اول فکر بعد عمل، توجه به احساسات دیگران و وفادار ماندن به تعهدات است.

سایر تیپ های شخصیتی

ESTJ-ناظر
ESFP-بازیگر
ENFJ-مربی
ENTJ-فرمانده
ENFP-وکیل
ESFJ-حامی
INTP-مهندس
INTJ-برنامه‌ ریز
INFP-خلاق
INFJ-محرم راز
ISTP-صنعتگر
ISTJ-بازپرس
ISFP-هنرمند
ISFJ-مدافع

مشاغل پیشنهادی

 • کارآفرین
 • حسابرس
 • افسر پلیس
 • افسر ارتش
 • آتش نشان
 • بازرس
 • کارآگاه
 • مامور پلیس مخفی
 • ناخدای کشتی
 • خلبان هلیکوپتر
 • مهماندار هواپیما
 • مهندس پرواز
 • مدرس پرواز
 • دلال معاملات ملکی
 • فیزیولوژیست ورزشی
 • تکنسین اورژانس پزشکی
 • مأمور بیمه
 • دلال و واسطه اوراق بهادار
 • بانکدار
 • سرمایه گذار
 • تحلیلگر مالی
 • کارگزار بیمه
 • گزارشگر ورزشی
 • راهنمای تورهای مسافرتی
 • مربی ورزشی
 • ورزشکار حرفه ای
 • رقصنده
 • مجری برنامه های تلویزیونی
 • موسیقیدان
 • تکنسین استودیو، صحنه و جلوه های ویژه
 • نجار
 • کشاورز
 • آشپز
 • عکاس
 • جنگلبان
 • برقکار
 • مهندس برق
 • مهندس مکانیک
 • نقشه بردار
 • مکانیک هواپیما
 • سازنده بازیهای کامپیوتری
 • متخصص شبکه
 • بازرس هوانوردی
 • معلم فنی و حرفه ای
 • تکنسین رادیولوژی
 • فیزیولوژیست ورزشی
 • عمده فروش
 • خرده فروش
 • فروشنده اتومبیل
 • مشاور مدیریت
 • مهندس ایمنی
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق مادی و معنوی این سامانه نزد تستاپ محفوظ است