ویژگیهای تیپ شخصیتی ENFP

شناسنامه:

 • عنوان: وکیل مدافع
 • توصیف: هر چیزی امکان پذیر است.
 • دسته بندی: کمال گرایان، معنا طلب ها، آرمان گرایان

مشاهیر

جوزف گردون تیپ شخصیتی ENFP

جوزف گردون

بازیگر

اوشو تیپ شخصیتی ENFP

اوشو

عارف بزرگ هندی

چه گوارا تیپ شخصیتی ENFP

ارنستو چه‌گوارا

از رهبران انقلاب کوبا

تیپ شخصیتی امیر جعفری ENFP

امیر جعفری

بازیگر

تیپ شخصیتی فیدل کاسترو ENFP

فیدل کاسترو

سیاستمدار انقلابی کوبا

تیپ شخصیتی میشیو کاکو ENFP

میشیو کاکو

فیزیکدان مشهور

ویژگی های شخصیتی :

ENFP ها خوشبین، خلاق و پر از شور و اشتیاق و ایده های جدید هستند، مستقل اند و از اطمینان خاطر فراوان بهره دارند. آنان معاشرتی، پویا و شاداب بوده و خود به خودی و خود انگیختگی دارند. زندگی را مملو از فرصتها می بینند، به سرعت بین وقایع و اطلاعات ارتباط برقرار می کنند و با اطمینان بر اساس الگوهایی که مشاهده می کنند، پیش می روند. برای این تیپ شخصیتی زندگی یک درام هیجان انگیز است.
چون ENFP ها به امکانات و احتمالات توجه فراوان دارند، به همه چیز علاقه مندند و ترجیح می دهند بسیاری از گزینه ها باز باقی بمانند. آنان ملاحظه کننده هستند، لذا از هر چیز عادی هر برداشتی را که بخواهند می کنند. این تیپ شخصیتی بسیار کنجکاو است. آنها ترجیح می دهند به جای تصمیم گیری و داوری کردن، مسائل را درک کنند.

با تست شخصیت شناسی MBTI آشنا نیستید؟

خلاقیت و انعطاف پذیری :

ENFP ها خلاق، سازگار و انعطاف پذیرند، برای الهام بیش از هر چیز دیگری اهمیت قائل اند و اغلب نوآورهای بکر و مبتکری به حساب می آیند. از قوه تصور و تخیل فراوان برخوردار بوده، ذهنی فعال دارند و به برداشتهای شخصی و الهامات خود اهمیت می دهند. گاه به جای سازگاری به روشهای جدید توجه می کنند. این تیپ شخصیتی راههای جدیدی برای اندیشه و عمل می گشاید و آنها را باز نگه می دارد. روحیه آنان پیوسته در حال تغییر است.ENFP تیپ شخصیتی

ENFP ها برای به اجرا گذاشتن ایده های نوآورانه خود به انرژی تکانه ای خود توجه دارند. برای آنها وجود مساله، انگیزه دهنده و جالب است. آنان عاشق حل مساله و پیاده کردن ایده های جدید و نوآورانه هستند. از قدرت کلام و بداهه گویی خوبی برخوردارند. آنان از اینکه در کنار دیگران باشند، انرژی فراوان می گیرند و می توانند با موفقیت، استعدادهای خود را با نقاط قوت دیگران ترکیب کنند.

گرم و صمیمی:

ENFP ها بسیار خوشرو و با نشاط بوده و اغلب از خلق و خوی خوبی برخوردارند. اشتیاق آنها به زندگی می تواند مسری باشد. این تیپ شخصیتی به رشد و پیشرفت دیگران علاقه مند است، با همدلی با دیگران رفتار می کند و از خود گرمی و صمیمیت نشان می دهد. خواهان تایید دیگران بوده و به راحتی از دیگران قدردانی و حمایت می کنند. آنان از اختلاف و تعارض پرهیز کرده و بیشتر به دوستی و هماهنگی با دیگران علاقه مندند. با دیگران صمیمی بوده و به راحتی می توانند با آنها کار کرده و کنار بیایند.

ENFP ها افرادی مشتاق، گرم و صمیمی، خوش‌فکر و عمدتاً دارای توانایی‌های بالقوه زیادی هستند. آن‌ها در دنیایی از احتمالات زندگی می‌کنند و وقایع زندگی را با حرارت و سرزندگی دنبال کرده و از اتفاقات آن به وجد می‌آیند. اشتیاق بی حد و حصرشان بیش از سایر تیپ‌ها آن‌ها را قادر می‌سازد تا الهام‌بخش دیگران شده و به آن‌ها شور و انگیزه بدهند. متقاعدسازی دیگران برای ENFPها بسیار ساده است و می‌توانند به آسانی از دیگران مجوزی برای شانه خالی کردن از کاری که دوست ندارند انجام دهند، بگیرند. آن‌ها زندگی را دوست دارند و به آن به‌عنوان یک موهبت ارزشمند می‌نگرند به همین دلیل همواره در تلاش‌اند تا بهترین بهره را از زندگی ببرند.

نظام ارزشی قوی :

ENFPها دارای گستره وسیعی از توانمندی‌ها و استعدادها هستند و در اکثر اموری که به آن علاقه دارند خوش می‌درخشند. به دلیل اینکه این تیپ افرادی پروژه محور هستند ممکن است در طول زندگی‌شان چندین بار شغل خود را تغییر دهند و در نتیجه دیگران آن‌ها را افرادی بی‌هدف و دمدمی مزاج ببینند. اما در اصل این‌گونه نیست و ENFPها به دلیل آنکه نظام ارزشی قدرتمندی دارند و همواره در تلاش‌اند تا مطابق ارزش‌های شخصی‌شان زندگی کنند، به عکس تصور عموم، افرادی ثابت قدم و استوار هستند.

در حقیقت آن‌ها تنها کارهایی را انجام می‌دهند که با نظام ارزشی‌شان سازگاری کامل داشته باشد زیرا برای یک ENFP ضروری است که همواره خود واقعی‌اش را بدون اجبار بیرونی و بر اساس آنچه خود درست می‌پندارد زندگی کند. آن‌ها در پس هر رویدادی معنایی می‌یابند و دائم در جستجوی صلح درونی هستند و هنگامی به این صلح می‌رسند که ارزش‌های شخصی خود را زندگی کنند.

سفر به درون برای ENFPها اهمیت زیادی دارد به همین دلیل آن‌ها با احساسی از نگرانی و توجه، دائماً مراقب هستند تا ارتباط خود را با درونشان از دست ندهند. هیجانات عاطفی ENFPها که نقش مهمی در زندگی آنان ایفا می‌کند و نیز تلاش دائمی آن‌ها برای برقراری صلح و صفای درونی از ENFPها انسان‌هایی با عواطف بسیار قوی و قابل لمس و در نتیجه ارزش‌هایی رشد یافته می‌سازد.

حفظ یکپارپگی درونی :

نصفه‌کاره رها کردن کارها می‌تواند یکی از مشکلات بالقوه ENFPها باشد، آن‌ها باید یاد بگیرند کارهایی را که شروع می‌کنند، تا به پایان رساندن قطعی آن‌ها دنبال نمایند. برخلاف سایر تیپ‌های برونگرا، ENFPها به زمان‌هایی برای خلوت با خویشتن نیاز دارند تا مطمئن شوند که دقیقاً در راستای ارزش‌هایشان پیش می‌روند. در صورتی که آن‌ها بتوانند صلح و صفای درونی خود را تأمین نمایند توفیقات فراوانی کسب خواهند نمود در غیر این صورت ممکن است احتمالات جدید آن‌ها را در میانه انجام کارشان به هیجان آورده و کار را نیمه تمام رها کنند و به سراغ فعالیتی جدید بروند و به این ترتیب هیچ یک از کارهایشان به سرانجامی قطعی نرسد و در نتیجه دستاوردی کسب نکنند.

تیپ شخصیتی ENFP

کمک به رشد توانایی های دیگران :

افراد با تیپ شخصیتی ENFP اکثراً از مهارت‌های ارتباطی قوی برخوردارند. آن‌ها سعی می‌کنند تقلیدِ کسی نباشند و خودِ واقعی‌شان را ارائه دهند. این تیپ در برخورد با دیگران بسیار گرم و صمیمی ظاهر می‌شوند و اهمیت بسیار زیادی برای صحت و پایداری روابط بین فردی خود قائل هستند. برای ENFPها بسیار مهم است که مورد علاقه اطرافیان خود واقع شوند، به همین دلیل گاه برخی از آن‌ها به ویژه در سنین پایین‌تر برای جلب تائید دیگران در نشان دادن احساس و علاقه خود اغراق نموده و در این راه رفتاری نه چندان صادقانه از خود بروز می‌دهند.

با این حال به محض اینکه ENFPها نیازشان برای جلب علاقه دیگران را به مسیر صداقت و راستی با خود درونی‌شان هدایت کنند، آنگاه به خوبی می‌توانند توانایی‌های دیگران را رشد داده و برای آنان مفید واقع شوند و خودبه‌خود تائید آن‌ها را نیز کسب خواهند نمود. علاوه بر این‌ها ENFPها توانایی ویژه‌ای در درک و شناخت افراد بعد از مدت کوتاهی رفت و آمد با آن‌ها دارند. آن‌ها این شناخت را به‌طور شهودی کسب می‌کنند و از آن در کنار انعطاف پذیریشان برای بهتر ارتباط برقرار کردن با دیگران استفاده می‌کنند، به گونه‌ای که می‌توانند با هرکس به شیوه خودش ارتباط بگیرند. (این مهارت مختص تمامی NFهاست)

خیال پرداز و آرمانی :

به دلیل اینکه ENFPها در دنیایی از تخیلات هیجان انگیز زندگی می‌کنند لذا توجه به جزئیاتِ زندگیِ واقعی و روزمره برای آن‌ها مانند انجام یک کار بیهوده و ملال آور است. آن‌ها به کارهایی که شامل جزئیات هستند کمتر توجه می‌کنند و انگار اصلاً خوش ندارند به چنین جزئیاتی توجه کنند و اگر به ناچار مجبور به انجام این‌ مدل کارها بشوند، چندان همراه با رضایت درونی این تیپ نخواهد بود. این بخش از زندگی می‌تواند برای ENFPها بسیار چالش‌برانگیز باشد و حتی اعضای خانواده‌شان را از آنان عاصی نماید.

ENFPهایی که نتوانسته‌اند شخصیت خود را به رشد مناسبی برسانند و از مسیر درست زندگی خارج‌شده‌اند ممکن است به افرادی فریبکار تبدیل شوند. مهارت شگفت‌انگیز آن‌ها در سخنوری و فن بیان در این زمینه به آن‌ها کمک می‌کند تا بسیار متقاعد‌کننده به نظر بیایند و در نتیجه به احتمال زیاد هر آنچه را بخواهند به دست بیاورند. اگرچه اکثر ENFPها از توانایی‌های خود به این شکل سوء‌استفاده نمی‌کنند زیرا این کار با نظام ارزشی و اخلاقی آن‌ها سنخیتی ندارد.

ENFPها گاه در قضاوت‌های خود دچار اشتباهات جدی می‌شوند، اگرچه آن‌ها این توانایی خارق‌العاده را دارند که به‌طور شهودی، حقیقتِ ورای افراد و موقعیت‌های مختلف را دریابند اما با این حال زمانی که بخواهند از مشاهدات و اطلاعات خود در نتیجه‌گیری‌ها استفاده کنند ممکن است به نتایج اشتباهی برسند که قضاوتشان را تحت شعاع قرار دهد.

توجه به احتمالات جذاب :

اگر افراد تیپ شخصیتی ENFP شکیبایی و متمرکز ماندن را نیاموخته باشند، در رضایت از زندگی زناشویی خود دچار مشکل خواهند شد زیرا توجه اصلی آن‌ها دائماً بر رویدادهای احتمالی و هیجان‌انگیز پیش روست و از آنچه حقیقتاً در حال رخ دادن است غافل می‌شوند و در نتیجه زندگی روزمره برای آن‌ها تبدیل به جریانی خسته‌کننده می‌شود. با این حال احساس تعلق خاطر قدرتمندی که در ENFPها وجود دارد آن‌ها را پایبند و متعهد به رابطه‌شان می‌سازد. باید توجه داشت که اندکی هیجان در زندگی برای ENFPها ضروری است بنابراین سازگاری آن‌ها با افرادی بیشتر است که با تغییر، ریسک‌پذیری و تجارب جدید مشکلی نداشته باشند.

والدین ENFP

والدین ENFP :

داشتن پدر و مادر با تیپ شخصیتی ENFP می‌تواند برای فرزندان خوشایند باشد. اگرچه فرزندانی که دامنه ترجیحات قضاوتی (J) و حسی (S) آنان زیاد باشد، ممکن است دشواری‌هایی را در ارتباط با والدین ENFP خود تجربه کنند. چنین فرزندانی ممکن است برداشتشان این باشد که والدینشان دمدمی و بی‌ثبات هستند و ازآنجایی‌که سبک زندگی پر افت و خیز والدین ENFP خود را درک نمی‌کنند، انگار که در گرداب زندگی پر تلاطم آن‌ها رها شده‌اند و از این رو درک خواسته حقیقی والدین برای آن‌ها بسیار دشوار است.

پدر یا مادر با تیپ شخصیتی ENFP گاهی می‌خواهد نقش صمیمی‌ترین یار را برای فرزندش ایفا کند و گاه از موضع قدرت یک پدر یا مادر با او رفتار می‌کند، اما در کنار تمام مواردی که گفته شد، مسئله‌ای که عمیقاً بر فرزندان آن‌ها اثرگذار است، ثبات و پافشاری ENFPها بر «نظام ارزشی‌شان» است که آن را با لذتی ناب از شادمانه زیستن همراه می‌کنند.

به دنبال معنا و مفهوم در کارها :

ENFP ها عمدتاً مردمانی شاد و سرخوش هستند اما در صورتی که برای انجام کاری، با یک برنامه‌ریزی دقیق و سخت‌گیرانه محدود شوند و یا مأموریت‌های پیش پا افتاده‌ای که برایشان کوچک‌ترین معنایی ندارد به آن‌ها محول شود لحظات سختی را تجربه خواهند کرد. به همین دلیل موقعیت شغلی ایده آل برای ENFPها جایی است که در آن استقلال و انعطاف بالایی به آن‌ها داده شود تا بتوانند به طور مستقیم با ایده‌ها و مفاهیم مورد نظرشان ارتباط داشته و با تعداد زیادی از افراد تعامل داشته باشند. بسیاری از ENFP ها کار و تجارت آزاد را به‌عنوان شغل خود بر می‌گزینند. آن‌ها این قابلیت را دارند که بدون کوچک‌ترین نیازی به یک مافوق متخصص، بالاترین سوددهی و بهره‌وری را در کاری که به آن علاقه‌مند هستند به دست آورند.

عدم تمایل به مسلط شدن روی دیگران :

به دلیل اینکه ENFP ها افرادی حساس هستند و اغلب در حال زیر نظر گرفتن محیط اطراف هستند گاهی ممکن است در اثر این حساسیت و مراقبت زیاد نسبت به اتفاقات اطراف دچار تنش‌های عضلانی شوند. (درون‌ریزی حساسیت و بروز آن به شکل اسپاسم عضلانی). آن‌ها نیاز شدیدی به استقلال عمل دارند و از زیر نظر قرار گرفتن و محدود شدن بیزارند. اگرچه آن‌ها به وحدت درونی با خودشان باور دارند و مراقبت زیادی بر نفس و ارزش‌های خود دارند اما روش آن‌ها در برخورد با دیگران متفاوت است و به هیچ وجه قصد کنترل کردن کسی را ندارند اما همان‌طور که خودشان از اجبار و وابستگی گریزان‌اند، دیگران را نیز به فرار از وابستگی و رهایی از اسارت و اجبار تشویق می‌کنند.

ENFP ها اشخاصی خوش‌برخورد، حساس و مردم دوست هستند که در کارزار زندگی دل به دریا زده و از کسب تجارب جدید هراسی به خود راه نمی‌دهند. توانایی آن‌ها شامل طیف وسیعی از قابلیت‌هاست و در صورتی که بتوانند صلح درونی‌شان را تأمین کنند و بر انجام کارهایشان تا به اتمام رساندن آن‌ها متمرکز و مصمم بمانند، می‌توانند از این توانمندی‌ها برای بهبود زندگی خودشان و نزدیکانشان به خوبی بهره ببرند.

کارکرد اصلی یک ENFP شهودی برونگراست، به طوری که آن‌ها اطلاعات محیط اطراف را به‌صورت شمی و با در نظر گرفتن تصویر جامع دریافت می‌کنند. کارکرد کمکی‌شان نیز احساسی درونگرایانه است. بر این اساس با امور بر پایه احساسی که به آن‌ها دست می‌دهد برخورد می‌کنند و به این توجه دارند که امور تا چه اندازه با نظام ارزش‌های آن‌ها سازگار است.

فراوانی تیپ شخصیتی ENFP

روابط با دیگران 

 • می توانند پیوسته در اندیشه محبت و دوستی باشند.
 • برایشان مهم است که دیگران در چه شرایطی قرار دارند.
 • می توانند بلافاصله با دیگران روابط موثر بر قرار کنند.
 • می توانند توجه خود را به شخص دیگری جلب کنند و کاری کنند که دیگران احساس کنند بی قید شرط دوست داشتنی هستند.
 • همسر خود را آرمان سازی می کنند. آنها همیشه درگیر و یا عاشق هستند.
 • برای آزادی و استقلال بهای فراوانی قائلند.
 • دوست دارند احساسات خود را بیان کنند.
 • می خواهند خاص باشند. مترصد دریافت تایید و تصدیق از کسانی هستند که برایشان مهم اند.
 • می توانند جذاب و جلب کننده باشند.
 • با دیگران با گرمی و محبت برخورد می کنند.
 • می توانند به شدت با پشتکار، مثبت و خوشبین باشند.

نقاط قوت :

 • مهارت‌های ارتباطی بسیار قوی دارند
 • بصیرت و هوشمندی فوق‌العاده‌ای در رابطه با افراد و نیات و انگیزه‌های آنان دارند
 • می‌توانند انگیزه‌‌دهنده و الهام بخش دیگران در رشد و پیشرفت باشند
 • افرادی خوش برخورد هستند و علاقه و محبت خود را به گرمی ابراز می‌کنند
 • سایرین از بودن در کنار آنان لذت می‌برند، آن‌ها افرادی پر انرژی و با احساس هستند و ذوق و قریحه و حس شوخ طبعی بالایی دارند. این تیپ با دید مثبت خود امیدوارانه به آینده می‌نگرند
 • در تلاش‌اند تا موقعیت‌های «برد-برد» ایجاد کنند
 • برای برآورده نمودن نیازهای دیگران تلاش زیادی می‌کنند
 • اغلب متعهد و وفادار هستند

نقاط ضعف :

 • شور و اشتیاق بیش از حد آن‌ها در انجام کارها و دنبال کردن آرمان‌ها ممکن است باعث شود از واقعیات فاصله بگیرند
 • آن‌ها تمایلی به انجام کارهای روزمره که به زعم خودشان خسته‌کننده است ندارند، کارهایی از قبیل پرداخت قبوض، تمیز کردن خانه و…
 • قادر به بیرون آمدن از رابطه‌های بد و ناکارآمد نیستند و این امر ممکن است تا تخریب کامل روحیه آنان پیش برود
 • از انتقاد و جرو بحث متنفرند
 • به نیازهای خود توجه کافی ندارند
 • از آن‌جائی‌که دائم به دنبال کمال در روابط خود هستند ممکن است روابط متعدد را تجربه کنند به این امید که رابطه‌ مطلوب خود را بیابند
 • ممکن است به سادگی حوصله‌شان از انجام کاری که به آن مشغول‌اند سر برود

در محل کار

 • در رسیدگی به جزئیات حتی در زمینه های مالی بی علاقه هستند.
 • به دنبال تنوع و چالش هستند. پیوسته در این فکرند که روشی تخیلی را برای انجام کارهایشان انتخاب کنند.
 • می توانند رهبرانی با جذبه و الهام بخش باشند. آنها با انرژی و پشتکار خود به دیگران انگیزه می دهند.
 • دوست دارند با اشخاص خلاق و پر انرژی کار کنند.
 • برای آنها شروع کردن کار از تمام کردن آن اهمیت بیشتری دارد.
 • وقتی درگیر پروژه خود می شوند زمان و نیازهای جسمانی خود را فراموش می کنند.
 • می توانند روی پای خود بایستند و فکر کنند.
 • در بسیاری از زمینه ها با استعداد هستند، اما در کم کردن حیطه توجه خود با دشواری روبرو می شوند.
 • تحت تاثیر جزئیات کلافه می شوند. ترجیح می دهند شخص دیگری به جزئیات رسیدگی کند.
 • دوست دارند با سرعت خود کار کنند. می خواهند نظارت بر کار آنان، کمترین مقدار ممکن باشد.

ویژگی های کلی تیپ شخصیتی ENFP در شغل:

 • مایلید در آنِ واحد پروژه‌های متعددی را در دست داشته باشید
 • افرادی شایسته و توانمند هستید
 • مهارت‌های ارتباطی بالایی دارید، روابط گرمی با انسان‌ها دارید و مشتاقانه با آن‌ها ارتباط برقرار می‌کنید
 • از بینش عمیقی نسبت به انسان‌ها و روابط با آن‌ها برخوردارید
 • معمولا نیازهای دیگران را در اولویت قرار می‌دهید و مشتاق کمک کردن به انسان‌ها هستید
 • ایده‌ها و برنامه‌هایتان معطوف به آینده است
 • از انجام کارهای تکراری و روزمره دل خوشی ندارید
 • برای حفظ انگیزه‌تان نیاز دارید که مورد تائید و تحسین سایرین قرار بگیرید
 • رفتاری مشارکتی و دوستانه با سایر افراد دارید
 • اشخاصی خلاق و پر نشاط هستید
 • مهارت‌های ارتباطیِ کلامی و نوشتاری بالایی دارید
 • رهبران ذاتی هستید اما علاقه‌ای به تسلط بر دیگران ندارید
 • از محدود شدن و مورد تسلط قرار گرفتن متنفرید
 • می‌توانید از شهود خود برای منطقی فکر کردن و بی‌طرفانه قضاوت کردن استفاده نمائید
 • معمولا قادرید به‌خوبی ایده‌ها و نظریاتِ پیچیده را درک ‌کنید

نقاط قوت کاری :

 • داشتن علاقه زیاد و توان یادگیری سریع مطالب مورد علاقه
 • ریسک پذیر بودن، آزمایش چیزهای جدید و غلبه بر موانع موجود
 • داشتن دید کلی و جامع نسبت به مسائل و امور
 • تمایل به اندیشیدن خارج از چارچوب های تعریف شده
 • مهارتهای ارتباطی عالی و توانایی ترغیب و تشویق دیگران
 • اطلاع یافتن سریع از خواسته ها و نیازهای دیگران
 • سازگاری و انعطاف پذیری
 • توانایی تغییر رویه ها و دستورالعمل ها

نقاط ضعف کاری :

 • عدم علاقه به انجام کارهای تکراری و روشهای سنتی
 • کسل و بی علاقه شدن مکرر آنها به خصوص در صورت نبودن شرایط خلاقانه
 • عدم تمایل به پیروی از ساختارها
 • عدم تحمل افراد غیر منعطف در محیط کار
 • عدم تحمل افراد غیر خلاق
 • نداشتن نظم و ترتیب کافی در انجام امور

رضایت شغلی :

برای یک ENFP رضایت شغلی یعنی:

 • با گروههای مختلف روی موضوعات متنوع کار کند.
 • ایده ها، محصولات، خدمات یا راه حلهای جدیدی برای مسائلی که به دیگران کمک می کند، پیدا کند.
 • کار خوشایند، چالش برانگیز و متنوع باشد.
 • به ندرت لازم باشد که در جزئیات کار شرکت کند.
 • با سرعت خودش روی موضوعات کار کند، از حداقل قواعد و رویه ها پیروی کرده و آزادی عمل داشته باشد تا اراده اش را نشان دهد.
 • با اشخاص جدید آشنا شود، مهارتهای جدید بیاموزد و کنجکاوی خود را پیوسته ارضاء نماید.
 • کارها با ارزشهای وی سازگار باشد و به او امکان فراهم کردن فرصتهای مناسب به سود دیگران را بدهد.
 • در محیطی دوستانه و آرام و با مشربی خوش کار کند و با دیگران در شرایط حداقل تعارض باشد.
 • بتواند از الهامات خود تبعیت کند و در کارهای جالب و هیجان بخش مشارکت نماید.
 • کار در شرایط و فضایی انجام شود که با خود تشکر به همراه داشته باشد و به شور و شوق و خلاقیت و قدرت تخیل وی بیفزاید.

نقاط ضعف شخصیتی :

برای این اشخاص رسیدن به ایده های جدید بسیار آسان است، از این رو مشکل می توانند در هر مقطع زمانی تنها به یک موضوع بیندیشند. گاه انتخابهای بد می کنند و گاه در هر زمان با شمار بیش از اندازه ای از مسائل سر و کله می زنند، به طوری که برایشان دشوار است مساله ای را که مهمتر است انتخاب کرده و به حل آن بپردازند.

برای شخصیت ENFP بخش خوشایند یک پروژه این است که مساله اولیه را حل کنند و چیزی جدید بیافرینند. اغلب اوقات نوشتن حقایق مهم یا مراحلی که باید طی کنند به آنها کمک می کند تا کارهای خود را بهتر انجام بدهند.

اغلب اوقات ENFP ها به اندازه کافی سازمان یافته نیستند. آنها می توانند از یادگیری مدیریت زمان و به کار بردن آن و نیز از یادگیری مهارت های سازمانی شخصی به سود خود استفاده کنند. این اشخاص اگر با واقع بین ترها و اشخاص عملی هم گروه و همکار شوند، بهتر می توانند به موفقیت برسند. البته آنها از این همکاری هم استقبال می کنند، زیرا کار کردن به تنهایی را دوست ندارند. بخصوص اگر قرار باشد کار مورد نظر مدتی طولانی وقت بگیرد. برای این تیپ شخصیتی کارکردن با دیگران به مراتب از تنها کار کردن بهتر است.

ENFP ها علاقه چندانی به جزئیات ندارند، زیرا به استفاده از تخیل و فراهم آوردن چیزهای جدید علاقه مند هستند. ممکن است زحمت گرد آوری همه اطلاعات را به خود ندهند.
در بسیاری از مواقع از قبل برنامه ریزی نمی کنند. آنان اشخاصی بی قرار هستند و اغلب پرداختن به جزئیات مساله ساز را دوست ندارند و ترجیح می دهند به سراغ موضوعات جدید بروند. ENFPها زمانی کارشان مؤثرتر می شود که آگاهانه با دنیای واقعی پیرامون خود ارتباط برقرار کنند و اطلاعات واقع بینانه تری برای تحقق خواسته های خود به دست آورند.

اوقات فراغت :

ENFP ها از این که داستان تعریف کنند لذت می برند. دوست دارند در کانون صحنه باشند و صحبتهای معنی دار بکنند. دوست دارند در سمینار های آموزش و کلاسهایی که اشخاص مختلف در آن شرکت می کنند، حضور داشته باشند. فعالیتهای آرامتر مانند کتاب خواندن، نوشتن و پروژهای خلاق جملگی لذت بخش هستند، اما دوست ندارند آنها را به مدت طولانی انجام دهند ENFP .ها دوست دارند زندگی فعال توام با خود به خودی داشته باشند و تجربه های جدید بکنند.

 

پیشنهادات :

 • انرژیتان را با رفتن به جهات بیش از اندازه مختلف هدر ندهید.
 • محدودیتهای خود را بشناسید و آنها را بپذیرید.
 • وقتی کاری را شروع می کنید، آن را تمام کنید و بعد سر برنامه های جدید بروید.
 • اجازه ندهید برنامه های اجتماعی مورد علاقه شما مانع از آن شوند که به کارهای کمتر خوشایند، اما مهم بپردازید.
 • تعهدی را بدهید که عملی باشد.
 • تمرین کنید و پروژه های بزرگ را به اجزاء کوچکتر تقسیم کنید و بعد همه تلاشتان را بکنید که کارتان انجام شود.
 • وقتی پروژه ای را انجام می دهید، توجه کنید که به چه چیزهایی نیاز دارید.
 • برای خودتان کار کنید، زیرا ممکن است فرد گرا و سرکش باشید.
 • از در گیر شدن در روابط جدید خودداری ورزید. وقتی صرف کنید و دیگران را بشناسید.
 • به این توجه کنید که با حرفتان روی دیگران چه تاثیری بر جای می گذارید.
 • تا زمانی که از شما درخواست کمک نشده، پیشنهاد کمک ندهید.
 • سریع ازدواج نکنید. به خود فرصتی بدهید تا قدری مسن تر شوید.
 • به خلاقیتها، خوش بینی ها، فرد گرایی، پشتکار، خود به خودی، ادراکی بودن، کنجکاوی، ابراز کننده بودن، دوستانه بودن و سازگاری خود بها بدهید.
 • رمز موفقیت یک ENFP اولویت بندی، توجه کردن و پیگیری است.

سایر تیپ های شخصیتی

ESTJ-ناظر
ENTJ-فرمانده
ESFJ-حامی
ESTP-متقاعد کننده
ENFJ-مربی
ESFP-بازیگر
INTP-مهندس
INTJ-برنامه‌ ریز
INFP-خلاق
INFJ-محرم راز
ISTP-صنعتگر
ISTJ-بازپرس
ISFP-هنرمند
ISFJ-مدافع

مشاغل پیشنهادی

 • مشاور
 • روانشناس
 • کارآفرین
 • بازیگر
 • سیاستمدار
 • نویسنده، روزنامه‌نگار
 • دانشمند
 • مهندس
 • مأمور بیمه
 • سردبیر
 • گزارشگر
 • کارگردان
 • تهیه کننده
 • فیلمساز مستند
 • آهنگساز
 • نقاش
 • طراح داخلی
 • طراح مد و لباس
 • گرافیست
 • ناشر
 • کارشناس و مدیر روابط عمومی
 • کارشناس و مدیر بازاریابی
 • مدیر تبلیغات
 • برنامه ریز استراتژیک
 • معلم دبستان
 • معلم زبان
 • معلم هنر
 • مشاور شغلی
 • مشاور تحصیلی
 • مددکار اجتماعی
 • متخصص تغذیه
 • متخصص گفتار درمانی
 • فیزیوتراپ
 • متخصص ستون فقرات
 • ماساژ درمانگر
 • مخترع
 • کارشناس و مدیر منابع انسانی
 • مدیر رستوران
 • مدیر هتل
 • مشاور مدیریت
 • مدیر پروژه
 • مشاور تکنولوژی
 • مدیر روابط مشتریان
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق مادی و معنوی این سامانه نزد تستاپ محفوظ است