ویژگیهای تیپ شخصیتی ENFJ

شناسنامه:

 • عنوان: مربی رشد
 • توصیف: متخصصان روابط عمومی
 • دسته بندی: کمال گرایان، معنا طلب ها، آرمان گرایان

مشاهیر

تیپ شخصیتی نلسون ماندلا ENFJ

نلسون ماندلا

نخستین رییس جمهور آفریقای جنوبی

تیپ شخصیتی مارتین لوتر کینگ

مارتین لوتر کینگ

 رهبر جنبش حقوق مدنی آمریکایی‌های آفریقایی‌تبار

تیپ شخصیتی بردلی کوپر ENFJ

بردلی کوپر

بازیگر

ویژگی های شخصیتی :

ENFJها مهربان و مردم دوست هستند. آنها اجتماعی بوده، روابطشان را جدی می گیرند و برای مردم و رابطه با آنان بیشترین اهمیت را قائلند. به دیگران توجه و علاقه نشان داده و به کیفیات تحسین برانگیز آنان توجه می کنند. آنان به راحتی می توانند با اشخاص مختلف ارتباط برقرار کرده و مشتاق صحبت کردن با دیگران و یاد گرفتن از آنها هستند. دوست داشتنی بوده و به لحاظ اجتماعی از مقبولیت برخوردارند و مردم آنها را دوست دارند.

با تست شخصیت شناسی MBTI آشنا نیستید؟

رهبران طبیعی

ENFJ ها رهبرانی طبیعی بوده و در انگیزه دادن و متقاعد کردن دیگران از مهارت زیادی برخوردارند. دارای شهرت و کاریزمای فراوان و مهارتی استثنایی در برقراری ارتباطات شخصی و جمعی هستند. به خوبی مردم را می شناسند و رفتاری مسؤولانه و از روی علاقه دارند. آنها دوست دارند به دیگران کمک کنند تا رشد و پیشرفت کنند. همچنین در تصمیم گیری هایشان به تاثیرات آن روی دیگران بسیار اهمیت می دهند.

ENFJ ها گرایش طبیعی برای انتقاد کردن از خود دارند، اما از آنجا که نسبت به احساسات دیگران احساس مسؤولیت می کنند، به ندرت آشکارا در ملاء عام از کسی انتقاد می کنند. آنها دقیقاً می دانند که کدام رفتار مناسب و کدام رفتار نامناسب است. چهره ای باز و گشاده و برخوردی گرم و صمیمانه دارند. آنها خلق و خویی ملایم دارند، صبورند، رفتاری سیاست مدارانه دارند و به خوبی می توانند آنچه را که در پیرامونشان می گذرد هماهنگ سازند. معمولا خلاقیت بالا و توانایی کلامی و نوشتاری خوبی دارند.
تصمیمات ENFJ ها به دلیل احساسی بودن، بر اساس ارزشهای شخصی است. آنها با توجه به احساسی که نسبت به یک موقعیت دارند، و نه اینکه آن موقعیت چگونه به نظر می رسد، درباره آن تصمیم گیری می کنند.

ENFJ

آرمان و ایده‌آل

آنها بسیار همدل و فهیم هستند. به دیگران توجه دارند و از آنها حمایت می کنند. از آنجایی که ایده آل گرا هستند، دنبال نقاط مثبت دیگران می گردند، روابط را آرمان سازی کرده و عموما محتاج برقراری روابط فعال با دیگران هستند. اشخاصی جذاب و مورد پسند دیگران هستند که گاه سایرین، کشش اشتیاق بیش از اندازه آنها را ندارند و این میزان از شور و اشتیاق در آنها برای دیگران طاقت فرساست.

افراد با تیپ شخصیتی ENFJ از آن جهت که بر اساس ارزشهای خود زندگی می کنند، نسبت به مردم وفادار و صمیمی هستند و برای نهادهایی که به آن وابسته اند احترام می گذارند. این اشخاص پرانرژی و پرشور و اشتیاق هستند و از احساس مسؤولیت، آگاهی و ملاحظه کاری فراوانی برخوردارند.
ENFJها اشخاصی منظم هستند و بر حل شدن مسائل و باز نماندن آنها تاکید دارند. آنان دنیاهای سازمان یافته را ترجیح می دهند و از دیگران هم انتظار دارند که همین گونه باشند. دوست دارند موضوعات حل شوند، حتی اگر قرار باشد اشخاص دیگری تصمیم گیری کنند. ENFJها مصمم بوده و از بی عدالتی های اجتماعی خشمگین میشوند و عمیقا به دنبال تناسب و حفظ هماهنگی هستند.

توانایی برقراری ارتباط

ENFJها افرادی مردم‌دار و مردم‌دوست هستند که در دنیایی از احتمالاتِ مربوط به سایر انسان‌ها، زندگی می‌کنند. آن‌ها بیشتر از هر تیپ شخصیتی دیگری توانایی برقراری ارتباط با دیگران را دارند و به خوبی با مردم ارتباط برقرار می‌کنند. ENFJ ها دیگران را درک می‌کنند و به خواسته‌های آنان توجه دارند.

علاوه بر این آن‌ها استعداد زیادی در رشد و پرورش افراد دارند. علاقه‌مندی اصلی ENFJها ابراز محبت و حمایت از دیگران است و در کنار آن سعی می‌کنند به دیگران احساس خوبی منتقل کنند.

تمرکز اصلی آن‌ها روی فهمیدن، حمایت کردن و انگیزه دادن به دیگران است. آن‌ها به برآورده شدن خواسته‌های دیگران کمک می‌کنند و با این کار احساس رضایت درونی عمیقی را تجربه می‌کنند.

همان‌طور که گفتیم، ENFJ ها مهارت‌های ارتباطی قوی دارند، به همین دلیل تواناییِ این تیپ در متقاعدسازی و تاثیرگذاری روی دیگران هم بالاست. ENFJ ها می‌توانند دیگران را مجاب کنند تا کاری که از آن‌ها انتظار دارند را انجام دهند.

مهارت متقاعدسازی در ENFJ ها به قدری بالاست که انگار آن‌ها به ذهن افراد نفوذ می‌کنند و واکنش دلخواه خود را از دیگران دریافت می‌کنند. انگیزه‌های درونی ENFJ ها در چنین مواردی اغلب غیر خودخواهانه است اما ENFJ هایی که کمتر رشد یافته‌اند گاهی این توانایی را برای گمراه کردن دیگران به کار می‌برند.

زمانی برای خلوت و تنهایی

ENFJ ها به قدری روی روابط و شرایط بیرونی متمرکز هستند که بسیار مهم است که زمانی را برای تنهایی و خلوت با خود در نظر بگیرند. خلوت‌گزینی برای برخی از ENFJ ها با دشواری‌هایی همراه است زیرا آن‌ها معمولاً به خود سخت می‌گیرند (توجه و ملایمتی را که نست به دیگران دارند، از خودشان دریغ می‌کنند) و به همین دلیل به محض تنها شدن، اسیر افکار منفی می‌شوند.ENFJ- تنهایی

به همین دلیل بسیاری از آنان به این نتیجه می‌رسند که باید از تنها ماندن اجتناب کرد و فعالیت‌هایی را انجام می‌دهند که شامل تعامل و ارتباط با دیگران است.

ENFJها ترجیح می‌دهند مسیر زندگی و اولویت‌های خود را بر اساس نیازهای دیگران تعریف کنند و در نتیجه از نیازهای شخصی خودشان غافل می‌شوند. این ماهیت و سرشت تیپ شخصیتی آن‌هاست که نیازها و اولویت‌های دیگران را بالاتر از احتیاجات خودشان قرار دهند.

اما برای اینکه این امر حالت افراط گونه پیدا نکند و آنان برای کمک به دیگران خود را قربانی نیازهای بقیه نکنند، لازم است که ENFJ ها نسبت به خواسته‌ها و نیازهای خودشان هم آگاه باشند.

اعتقادات

ENFJها به راحتیِ سایر تیپ‌های برونگرا در اجتماعات شرکت نمی‌کنند و نسبت به در میان جمع قرار گرفتن محافظه‌کاری بیشتری دارند (البته نه به اندازه درون‌گرایان). اگرچه آن‌ها به احتمال زیاد اعتقادات راسخی دارند اما در صورتی که احساس کنند اعتقادات شخصی آن‌ها دارد در رشد و پرورش دادن دیگران (چیزی که ENFJ از آن انگیزه می‌گیرد) مداخله ایجاد می‌کند از بیان صریح اعتقاداتشان خودداری خواهند کرد.

علاوه‌بر‌این به دلیل آنکه عمیق‌ترین علاقه‌مندی آن‌ها در این است که سبب‌ساز تغییرات مثبت در دیگران شوند، سعی می‌کنند تا با هر فردی، به شیوه همان فرد ارتباط برقرار کنند. به همین دلیل در ارتباط با هر کس شکل متفاوتی به خود می‌گیرند و شیوه واحدی در تعامل با دیگران ندارند.

چنین خصیصه‌ای در ENFJها هرگز به این معنی نیست که این تیپ فاقد یک موضع و دیدگاه مشخص می‌باشد. آن‌ها دیدگاه و طرز فکر صریح و روشنی داشته و قادرند آن را با شفافیت و ایجاز تمام به دیگران ابراز کنند. چنین افکاری تنها درصورتی‌که آن‌قدرها شخصی و خصوصی نباشند با دیگران در میان گذاشته می‌شوند.

ENFJ ها از بسیاری جهات افرادی ابراز کننده و صریح هستند اما توجه عمده آن‌ها روی حمایت از دیگران و ارائه پاسخی مناسب به نیازهای آن‌هاست و به همین دلیل گاه ممکن است قید ابراز صریح عقاید خود را بزنند. در صورت ایجاد تناقض بین باورهای شخصی و خدمت به دیگران، به احتمال بسیار زیاد ENFJ کمک به دیگران را انتخاب خواهد کرد.

افراد با تیپ ENFJ حتی درصورتی‌که در جمع شلوغی باشند گاهی ممکن است احساس تنهایی کنند، تمایل آن‌ها به فاش نکردن خود واقعی و درونی‌شان نیز می‌تواند به این احساس تنهایی دامن بزند.

در بین مردم

مردم عاشق ENFJ ها هستند و از بودن در کنار آن‌ها لذت می‌برند، ENFJ ها نیز حقیقتاً مردم را درک کرده و به آن‌ها مهر می‌ورزند. معمولا اعتماد به نفس از این افراد تراوش می‌کند، آن‌ها در اغلب اوقات پر انرژی، با روحیه، فعال و پر از پتانسیل برای انجام دادن کارها هستند. آن‌ها اغلب توانایی انجام چند کار مختلف را دارند و در کارهایی که به آن علاقه داشته باشند عالی عمل می‌کنند.

ENFJ ها به نظم توجه ویژه‌ای نشان می‌دهند، آن‌ها می‌خواهند امور در دنیای بیرون کاملاً منظم باشد و برای برقراری نظم و ساختار تلاش زیادی می‌کنند و در پی آن هستند تا هرگونه درهم‌ریختگی را برطرف نمایند. آن‌ها خصوصاً در مورد نظم در خانه‌هایشان بسیار حساس و سخت گیرند.

تیپ شخصیتی ENFJ در محیط کار و در جایگاهی که باید با مردم در ارتباط باشد به خوبی از عهده انجام کار برمی‌آید. آن‌ها طبیعتاً برای کار در مجامع و سازمان‌های مردمی ساخته‌شده‌اند. مهارت شگفت‌آور آن‌ها در برقراری ارتباط با دیگران و درک این که چه کاری باید انجام شود تا به نفع دیگران باشد و آن‌ها را راضی و خوشحال کند، از ENFJها مشاورینی ذاتی می‌سازد. آن‌ها از اینکه در کانون توجه باشند لذت می‌برند و در مشاغل و موقعیت‌هایی که بتوانند الهام‌بخش و راهبر دیگران باشند، مانند معلمی بسیار خوب ظاهر می‌شوند.

منطق و فاکتورهای انسانی

ENFJ ها علاقه‌ای به ارزیابی مسائل بر مبنای منطق خشک و خالی را ندارند. آن‌ها معمولا دوست دارند مسائل را به طور شخصی و با در نظر گرفتن تاثیر تصمیمات روی احساسات خودشان و سایرین، تحلیل کنند و در شرایطی که مجبور به استفاده از دلیل و منطق، بدون در نظر گرفتن فاکتورهای انسانی شوند احساس ناراحتی می‌کنند.

به‌عبارت‌دیگر آن‌ها دوست دارند ماهیت گزنده افکار منطقی را با وارد نمودن عناصر بشری و عاطفی تلطیف کنند. آن‌ها در دنیایی از احتمالات زندگی می‌کنند و این احتمالات عمدتا متمرکز روی سایر انسان‌ها و عزیزان ENFJهاست. به همین دلیل هم هست که افراد با تیپ شخصیتی ENFJ به هماهنگ کردن برنامه‌ریزی‌هایشان با نیازهای دیگران توجه بیشتری دارند تا به کسب دستاوردهای شخصی‌. در حالی که آن‌ها زمان حال را خسته کننده و خالی از شور می‌بینند، از فکر کردن به آینده و رخدادهای احتمالی آن به وجد می‌آیند.

افراد با این تیپ شخصیتی موهبت ویژه‌ای در برقراری روابط دوستانه با دیگران دارند و در صورتی که بتوانند از این موهبت در راستای خدمت رسانی به دیگران و برآورده نمودن نیازهای آنان استفاده کنند، احساس بسیار خوبی خواهند داشت زیرا  بالاترین رضایت آن‌ها درک نیاز سایرین و کمک کردن به دیگران است. تیپ شخصیتی ENFJ با درک شهودی نیازهای دیگران و توام نمودن آن با علاقه صادقانه‌ای که به تمام انسان‌ها دارند، اعتماد و دلگرمی خاصی را در دیگران پدید می‌آورند به طوری که حتی خوددارترین افراد نیز نزد آن‌ها احساس امنیت نموده و افکار و احساسات واقعی خود را با آن‌ها در میان می‌گذارند.

نیازمند روابط صمیمانه و نزدیک

در بحث روابط، ENFJ ها به شدت نیازمند برقراری روابطی عمیق، صمیمانه و نزدیک هستند و تمام تلاش خود را برای نیل به این هدف و حفاظت از آن بکار می‌گیرند، آن‌ها در صورت قرار گرفتن در یک رابطه، برای طرف مقابل خود شریکی قابل اعتماد و وفادار خواهند بود.

ENFJهایی که بعد احساسی شخصیت خود را به درستی رشد نداده باشند، در تصمیم‌گیری‌ها دچار مشکل می‌شوند و از همین رو در تصمیم‌گیری‌هایشان به افرادی متکی و وابسته به دیگران تبدیل خواهند شد. اگر آن‌ها توانایی‌های شهودی (N) خود را رشد نداده باشند، به احتمال زیاد موفق به دیدن احتمالات نخواهند شد و مسائل را به سرعت و بر اساس نظام‌های ارزشی مورد پذیرش عموم قضاوت خواهند نمود، بدون اینکه حقیقتاً موضوع را به درستی موشکافی و تحلیل کرده باشند. ENFJ هایی که به جایگاه و نقش اصیل و حقیقی خود در زندگی پی نبرده‌اند، نسبت به انتقاد و سرزنش بسیار حساس و آسیب‌پذیر هستند و از عذاب وجدان و احساس گناه شدید رنج خواهند برد، آن‌ها دائماً در نگرانی هستند و خود را بابت همه چیز سرزنش می‌کنند.

روابط با دیگران :

 • دوستانه، گرم و صمیمی هستند و دوست دارند دیگران را راضی کنند.
 • تلاش می کنند روابطی هماهنگ و تعاونی فراهم آورند.
 • دوستانی وفادار هستند.
 • می توانند شریک زندگی خود را آرمان سازی کنند و ناسازگاریها را فراموش کنند.
 • دوست دارند اشخاص مورد علاقه شان در بهترین حد خود ظاهر شوند.
 • دوست دارند با تحسین شدن، مورد احترام قرار گرفتن و تایید گردیدن از ارزش خود مطمئن شوند.
 • دوست ندارند بازخوردهای بد بدهند یا بگیرند.
 • اگر صحبت آنها مورد سوال و تردید قرار بگیرد ممکن است افسرده شوند.
 • بایدها و نباید های فراوانی دارند.
 • ممکن است نتوانند به راحتی با دنیای درون و احساسات خود کنار بیایند.
 • اغلب خود را مسؤول احساسات دیگران می دانند.
 • میان رسیدن به خواسته های خود و کمک به دیگران برای رسیدن به خواسته هایشان در تضاد هستند.

نقاط قوت :

 • از مهارت‌های ارتباطی بالایی برخوردارند
 • نسبت به انگیزه‌ها و ذهنیاتِ درونی انسان‌ها آگاهی درونی و ذاتی دارند
 • افرادی انگیزه دهنده و الهام‌بخش هستند و دیگران را در طی نمودن مسیر پیشرفت‌شان یاری می‌کنند
 • آن‌ها بسیار خونگرم و مهربان هستند و به دیگران تائید و تحسین لازم را می‌دهند
 • دیگران از بودن در کنار آن‌ها لذت می‌برند زیرا آنان را افرادی خوش‌صحبت، گرم و صمیمی و خوشبین می‌یابند
 • در مسائل مالی و مدیریت پول خوب عمل می‌کنند
 • بعد از شکست در یک رابطه عاطفی قادرند روالِ عادی زندگی خود را از سر بگیرند. (اگرچه اغلب خود را سرزنش می‌کنند)
 • آن‌ها در روابطِ خود افرادی متعهد و وفادار هستند که به دنبالِ روابطِ پایدار و طولانی-مدت می‌گردند
 • به دنبال ایجاد موقعیت‌های «برد-برد» هستند
 • مشتاق‌اند که نیازها و احتیاجاتِ دیگران را برآورده سازند

نقاط ضعف :

 • ممکن است نتوانند فاصله‌ی مشخصی با دیگران حفظ کنند و این امر برای سایرین آزار دهنده باشد
 • گاه ممکن است گرایش به کنترل کردن شریکِ خود داشته باشند
 • ممکن است در برخی موارد برای رسیدن به اهدافِ خود رفتاری نمایشی داشته باشند
 • به نیازهای شخصی خود به اندازه کافی توجه نمی‌کنند
 • با عقاید و نظراتی که با باورهای شخصیِ آنان در تضاد است مخالفت می‌کنند
 • گاهی اوقات نسبت به رفتارهای درست و مقبول اجتماعی ناآگاه هستند
 • به شدت نسبت به اختلاف و تعارض شکننده و حساس هستند. معمولا سعی می‌کنند از مواجهه با اختلافات دوری کنند
 • معمولا به هنگام تیره و تار شدن روابط، خودشان را مقصر می‌دانند.
 • در این صورت به سرزنشِ خود می‌پردازند اما بر عکس وقتی همه چیز خوب پیش می‌رود قدردانیِ لازم را از عملکرد خود به عمل نمی‌آورند
 • نظام ارزشی قدرتمندِ آن‌ها باعث می‌شود که به شکلِ سفت و سختی به باورهایشان پایبند باشند
 • گاهی اوقات ممکن است سازش و انعطافِ مورد نیاز در روابط را از خود نشان ندهند
 • ممکن است آنقدر به هنجارها و آدابِ اجتماعی وفادار باشند که گاهی موضوعات را از فیلتر «درست یا غلط» بودن عبور ندهند

در محل کار

ENFJ در محل کار
 • جاه طلب هستند. دوست دارند برای رسیدن به خواسته هایشان تلاش کنند.
 • آگاه، منظم، هدف گرا و قاطع هستند و از دیگران هم همین انتظار را دارند.
 • خود را به خوبی ابراز می کنند. در حرف زدن راحت هستند.
 • خوب متوجه می شوند که دیگران چه احتیاجی دارند.
 • به نظرات مختلف احترام می گذارند. در ایجاد روحیه گروهی بسیار موفق هستند.
 • دوست دارند با اشخاص خلاق و پرانرژی کار کنند و درگیر کارهای متنوع شوند.
 • از سیاستها و رویه ها تا جایی که با ارزشها و نیازهای آنان منافات نداشته باشد، استفاده می کنند.
 • وقتی به مشکلی برخورد کنند، آن را به عنوان یک چالش جدید می پذیرند.
 • مشاغلی را ترجیح می دهند که ایده آلهای آنان را منعکس کند و به دیگران الهام و هماهنگی ببخشد.
 • دوست دارند اقدامات سریع انجام بدهند. اغلب در عجله و شتاب هستند و با کندی جریانات کار، صبر و قرارشان را از دست می دهند.
 • دوست دارند در شرایط کنترل باشند و در قبال پروژه های خودشان مسؤولانه عمل کنند.

ویژگی های کلی تیپ شخصیتی ENFJ در محیط شغلی:

 • صادقانه از هم‌کلامی با افراد لذت می‌برید
 • برای احساساتِ دیگران ارزش و اهمیت قائل‌اید
 • به نظم و ساختار اهمیت فراوانی می‌دهید
 • برای هماهنگی و توافق، ارزش قائل‌اید و قادرید به‌خوبی آن‌را ایجاد کنید
 • مهارت‌های ارتباطی بالایی دارید و به‌خوبی با دیگران ارتباط برقرار می‌کنید
 • از تحلیل و منطقِ خشک و غیر شخصی بیزارید
 • قابلیت‌های سازمانی بالایی دارید
 • افرادی وفادار و صادق هستید
 • قوه‌ خلاقیت و ابتکار غنی و پرباری دارید
 • از تنوع و چالش‌های نو و آزموده‌نشده استقبال می‌کنید
 • کمک کردن به دیگران به شما احساس رضایت درونی می‌بخشد
 • روحیه بسیار حساسی نسبت به مورد انتقاد واقع‌شدن دارید

  

نقاط قوت کاری :

 • مهارت عالی در برقراری ارتباط و ارائه مطلب
 • رهبری جذاب
 • شور و اشتیاق و علاقه در جلب همکاری دیگران
 • مهارتهای سازمانی
 • علاقه به در نظر گرفتن چیزهای جدید
 • داشتن همدلی و توانایی شناسایی نیازهای دیگران
 • داشتن دید کلی نگر
 • دارای علایق متنوع
 • تعهد بالا در کاری که به آن معتقدند
 • تمایل به رسیدن به اهداف خود

 

نقاط ضعف کاری :

 • عدم علاقه به کار در شرایط رقابتی
 • تمایل به تصمیم گیریهای سریع
 • دوری از اختلاف و تعارض و تمایل به نادیده گرفتن آنچه مطلوب آنها نیست
 • عدم علاقه به کار در پروژه های نامتناسب با ارزشهای آنها
 • عدم تحمل افراد و ساختارهای ناکارآمد
 • عدم تمایل به آموزش نظم به زیر دستان
 • تمایل به آرمانی و ایده آل نشان دادن افراد دیگر و روابط با آنها

رضایت شغلی :

برای یک ENFJ رضایت شغلی یعنی:

 • با همکاران، مراجعان، مشتریان و غیره روابط متقابل و گرم و صمیمانه ای داشته باشد.
 • این امکان را داشته باشد که راه حلهایی خلاق برای پروژه هایی که به آنها اعتقاد دارد پیدا کند و نتایج مثبت تلاشهایش برای دیگران را ببیند.
 • در محیط کار انتظارات و مسؤولیتها واضح و روشن باشد و رشد شخصی تشویق گردد.
 • به او اجازه داده شود عضوی از تیم سایر اشخاص خلاقی که به آنها اعتقاد دارد باشد.
 • به او فرصت داده شود تا راه حلهایی خلاق برای مسائل مختلف پیدا کند و آنها را با سایر اشخاص حمایتگر و علاقه مند در میان بگذارد.
 • فعالیت در محیطی فعال و چالش برانگیز انجام شود و این امکان را داشته باشد که در آن واحد به چند پروژه رسیدگی کند.
 • بتواند از مهارتهای سازماندهی و تصمیم گیری خود استفاده کند و روی پروژه های خود کنترل و مسؤولیت داشته باشد.
 • امکان انجام انواع مختلفی از فعالیتها را داشته باشد تا به شکلی خوب، برنامه ریزی شده و منظم از آنها استفاده کند.
 • کار در محیطی آرام انجام شود که از تعارض و تنش بین افراد به دور باشد.
 • در معرض ایده های نو قرار گیرد و بتواند روشهای جدید را بیازماید خصوصا روشهایی که زندگی دیگران را بهبود بخشد.

نقاط ضعف شخصیتی :

ENFJ ها به اندازه ای با دیگران ابراز همدردی می کنند و به آنها توجه دارند که ممکن است بیش از اندازه خودشان را درگیر مسائل و مشکلات دیگران کنند. وقتی شرایط به شکل دلخواه پیش نمی رود، ممکن است کلافه و ناامید گردند و دچار نوعی ابهام و سردرگمی شوند. این چه بسا سبب شود که آنها عقب نشینی کنند. همچنین ممکن است احساس کنند که به اندازه کافی از آنها قدردانی نشده است. این تیپ شخصیتی باید واقعیتهای موجود و محدودیتهای خود و نیز محدودیتهای کسانی را که به آنها علاقه دارد بشناسد و لازم است که انتظارات و توقعات واقع بینانه داشته باشد.

ENFJ ها تحت تأثیر میل شدیدی که به هماهنگی با دیگران دارند، ممکن است نیازهای خود را فراموش کنند و مسائل حقیقی خود را نادیده بگیرند. از آنجا که آنها از تعارض و اختلاف اجتناب می کنند، گاه تن به حفظ روابطی می دهند که صادقانه و برابر نیستند.

ENFJها به قدری به احساسات دیگران توجه دارند که شاید اگر پای انتقاد از دیگران به میان آید، واقعیات مهم را نبینند. ضمن اینکه به دلیل شور و اشتیاق زیاد، گاهی عجولانه تصمیم گرفته و به واقعیتها و جزئیات توجه کافی ندارند. لازم است که این اشخاص تعارض و اختلاف را به عنوان بخشی از داشتن رابطه با دیگران بپذیرند، کمی از سرعت خود بکاهند و به جزئیات پروژه های خود توجه بیشتری بکند. آنها اگر به جای اشخاص به واقعیتها توجه کنند، در شرایط مطلوب تری قرار می گیرند و با صبر کردن برای دستیابی به اطلاعات کافی می توانند از اشتباه پرهیز کنند.

تحسین و تمجید

ENFJ ها به تحسین و تمجید بهای فراوان می دهند اما از اینکه کسی از آنها انتقاد کند، ناراحت می شوند. کوچک ترین انتقاد را به دل می گیرند و رنجش پیدا می کنند یا عصبانی می شوند. این اشخاص باید با تأمل موضوع را به شکلی عینی بررسی کنند، سعی کنند از شدت حساسیت خود بکاهند و اطلاعات مفید را از انتقادهای سازنده به دست آورند.

ENFJ ها به قدری کمال گرا هستند که امور را به آن شکلی که دوست دارند ببینند، می بینند. آنها در مقابل مسائل برخورد احساسی داشته و معمولا منطقی نیستند، روابط را آرمان سازی می کنند و در این میان بسیاری از واقعیتها را نمی بینند و در نتیجه نمی توانند راه حلی برای مسائل و مشکلات خود پیدا کنند. آنها باید چشمان خود را در کنار دلهایشان گشوده نگه دارند.

اوقات فراغت :

ENFJ ها علایق فراوانی دارند. آنها دوست دارند که زندگی فعالی داشته باشند و با دیگران باشند. صرف زمان طولانی در تنهایی آنها را کسل می کند. اوقات فراغت آنان برنامه ریزی شده است. از خواندن، صحبت کردن درباره ایده ها، سازماندهی فعالیتها و شرکت در سازمانهای اجتماعی لذت می برند.

 

پیشنهادات :

 • اصرار بر انجام همه کارها نداشته باشید. بعضی از کارها را بعدا هم می توانید انجام دهید و بعضی از کارها اصولا می توانند انجام نشوند.
 • سعی کنید از میزان استرس خود بکاهید و به آنچه تاکنون به آن رسیده اید رضایت بدهید.
 • آرامش داشتن را بیاموزید.
 • به این توجه کنید که چه فعالیت هایی برای شما لذت بخش تر هستند.
 • مراقب آرمان سازی بیش از اندازه دیگران باشید.
 • سعی کنید به تایید دیگران وابسته نشوید. به آنچه خودتان به آن بها می دهید بیشتر توجه کنید.
 • بیاموزید که با تعارضها روبرو شوید. به دلیل اینکه می خواهید در شرایط هماهنگی به سر ببرید، از روبرو شدن با مشکلات طفره نروید.
 • بیش از اندازه نگران خواسته های دیگران نباشید. بدانید که شما نمی توانید همه خواسته های دیگران را بر آورده کنید.
 • بیاموزید به همان اندازه که از دیگران حمایت می کنید از آنها حمایت بخواهید.
 • مراقب باشید که در صحبت کردن خود چاپلوسی نکنید.
 • بیاموزید که توصیه و نصیحت بپذیرید، تنها نصیحت نکنید.
 • زود هنگام تصمیم گیری نکنید.
 • به تفاوت احساسات واقعی خود و احساساتی که نشان می دهید توجه داشته باشید.
 • برای مهربانی، پشتکار، گرمی، حساسیت، خوش بینی، همدلی، رهبری و بینش و بصیرت خود ارزش قائل شوید.
 • رمز موفقیت یک ENFJ آرام بودن، رها کردن برخی کنترلها و شخصی نکردن مسائل است.

سایر تیپ های شخصیتی

ESTJ-ناظر
ENTJ-فرمانده
ESFJ-حامی
ESTP-متقاعد کننده
ESFP-بازیگر
ENFP-وکیل
INTP-مهندس
INTJ-برنامه‌ ریز
INFP-خلاق
INFJ-محرم راز
ISTP-صنعتگر
ISTJ-بازپرس
ISFP-هنرمند
ISFJ-مدافع

مشاغل پیشنهادی

 • معلم، مدرس
 • مشاور
 • روان‌درمانگر
 • مبلغ مذهبی، روحانی
 • نماینده فروش
 • منابع انسانی
 • مأمور بیمه
 • کارشناس و مدیر روابط عمومی
 • سیاستمدار
 • نویسنده
 • سردبیر و روزنامه نگار
 • گزارشگر و خبرنگار
 • تهیه کننده
 • روانشناس
 • مشاور شخصی
 • مشاور شغلی و تحصیلی
 • روحانی
 • استاد دانشگاه
 • مدیر مدرسه
 • مدیر مهد کودک
 • مددکار اجتماعی
 • کتابدار
 • جامعه شناس
 • مدیر برنامه های آموزشی
 • مدیر خدمات اجتماعی
 • متخصص تغذیه
 • متخصص گفتار درمانی
 • فیزیوتراپ
 • متخصص ستون فقرات
 • ماساژ درمانگر
 • کارشناس و مدیر بازاریابی، تبلیغات و فروش
 • کارشناس و مدیر منابع انسانی
 • مشاور مدیریت
 • مسؤول هماهنگی
 • کارمند آژانس مسافرتی
 • مدیر رستوران و هتل
 • مدیر خدمات مشتریان
 • مشاور تکنولوژی
 • مدیر پروژه
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق مادی و معنوی این سامانه نزد تستاپ محفوظ است