4 مهارت ضروری برای مذاکره موثر

در مشاغل مختلف برخورداری از مهارت مذاکره بسیار پر اهمیت است؛ اما توانایی مذاکره به مجموعه ای از مهارت های فردی و نحوه ی برقراری ارتباط با دیگران بستگی دارد. معمولا مذاکره زمانی اتفاق می افتد که دو طرف یا گروهی از افراد درباره راه حل یک مشکل یا هدف یک پروژه یا قرارداد با یکدیگر مخالف باشند. بنابراین مذاکراتی موفقیت آمیز لازم است صورت گیرد تا هر دو طرف به توافق برسند.

business

تجزیه و تحلیل مشکل

مذاکره کنندگان باید توانایی تجزیه و تحلیل مشکل جهت تعیین منافع هر یک از طرفین را داشته باشند. تجزیه و تحلیل دقیق مشکلات، علایق طرفین و نتایج مورد نظر را مشخص می کند. به عنوان مثال، در مذاکره میان کارفرما و کارمند ممکن است اختلاف نظرهایی در رابطه با حقوق و مزایا بوجود آید. شناسایی مسائل برای هر دو طرف می تواند به یافتن راهی برای سازش کمک کند.

آماده سازی

قبل از ورود به جلسات خرید و چانه زنی، مذاکره کنندگان ماهر باید برای شرکت در چنین جلساتی آماده شوند. آماده سازی به معنای تعیین اهداف، زمینه های سرمایه گذاری و تعیین اهداف جایگزین می باشد. علاوه بر این مذارکه کنندگان باید تاریخچه روابط میان دو طرف در گذشته را بررسی کرده تا زمینه های توافق و اهداف مشترک را پیدا کنند.

گوش دادن فعال

یکی دیگر از مهارت های لازم برای مذاکره کنندگان آنست که آنها در جریان بحث کاملا به طرف مقابل احترام گذاشته و به صحبت های او گوش دهند. گوش دادن فعال شامل توانایی خواندن زبان بدن و همچنین ارتباطات کلامی است. بسیار مهم است که هر دو طرف به یکدیگر گوش داده تا راه هایی برای مصالحه در این جلسه را پیدا کنند. یک مذاکره کننده ماهر به جای آنکه زمان زیادی را صرف بیان فضایل دیدگاه خود نماید، زمان بیشتری را صرف گوش دادن به طرف مقابل خواهد نمود.

کنترل احساسی

توانایی کنترل احساسات در طی مذاکره برای مذاکره کنندگان حیاتی است. در حالیکه مذاکره بر سر مشکلات می تواند خسته کننده باشد، باید اجازه دهید تا احساسات در طول جلسه کنترل شده تا نتایج مطلوبی حاصل گردد. به عنوان مثال مدیری که از پیشرفت در مذاکرات حقوق و دستمزد ناامید شده، ممکن است برای پیشرفت مذاکره بیش از آنچه که سازمان اجازه می دهد را واگذار کند. از طرف دیگر کارکنانی که بر سر افزایش حقوق در حال مذاکر ه هستند، ممکن است بیش از حد درگیر عواطف خود شده و سازش با مدیر را قبول نکنند، در نتیجه ارتباط میان دو طرف مختل خواهد شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × چهار =