تست رفتارشناسی دیسک چیست؟

تست شخصیت شناسی DISC
تست شخصیت شناسی DISC تستاپ
تست رفتارشناسی دیسک (DISC)

ساده و کاربردی بودن نتایج حاصل از آزمون دیسک باعث شده این تست در زمینه‌های متفاوتی مانند بهبود ارتباطات فردی، بهبود ارتباطات سازمانی، بهبود سبک تدریس، بهبود فروش، بهبود مدیریت و رهبری و … استفاده شود.

تست شخصیت شناسی DISC تستاپ
Slider

تست رفتارشناسی دیسک چیست ؟

تست رفتار شناسی دیسک، منتشر شده توسط ویلی است. تست دیسک ابزاری غیر داوری است که برای بحث در مورد تفاوت های رفتاری افراد استفاده می شود. اگر در یک برنامه تست رفتار شناسی دیسک شرکت می کنید ، از شما خواسته می شود مجموعه ای از سؤالات را که گزارش مفصلی در مورد شخصیت و رفتار شما تولید می کند ، تکمیل کنید. این تست بسیار ساده است و این سادگی باعث شده است که تست دیسک بین افراد دارای محبوبیت باشد.

ساده و کاربردی بودن نتایج حاصل از تست دیسک رایگان باعث شده تست DISC در زمینه‌های متفاوتی مانند بهبود ارتباطات فردی، بهبود ارتباطات سازمانی، بهبود سبک تدریس، بهبود فروش، بهبود مدیریت و رهبری و… استفاده شود.

تست DISC  یک تست رفتارشناسی محسوب می گردد که کاربردهای بسیار زیادی در زمینه های مختلف از جمله : توسعۀ فردی، خانوادگی، شغلی و سازمانی دارد. آزمون دیسک را ویلیام مولتون مارستون با توجه به مطالعاتی که انجام داد ، خلق کرد. مدل DISC یک زبان مشترک را ارائه می دهد که افراد می توانند از آنها برای درک بهتر خود و تطبیق رفتارهای خود با دیگران استفاده کنند. افراد از مدل های تست دیسک در یک تیم کاری ، یک رابطه فروش ، یک موقعیت رهبری یا روابط دیگر نیز می توانند استفاده کنند.

تست دیسک به شما و تیم شما چه کمکی می کند ؟

  • خودشناسی خود را افزایش دهید تا بدانید چگونه به درگیری پاسخ می دهید ، چه چیزی به شما انگیزه می دهد ، چه چیزی باعث استرس شما می شود و چگونه مشکلات را حل می کنید.
  • بهبود روابط کاری با شناخت نیازهای ارتباطی اعضای تیم
  • راحت تر بتوانید تیمی کار کنید
  • مهارت های فروش قوی تری را با شناسایی و پاسخ به سبک های مشتری ایجاد کنید
  • با درک شرایط و اولویت های کارمندان و اعضای تیم به طور موثرتری مدیریت کنید

مفاهیم کلمات در کلمه مخفف تست دیسک (DISC) :

ویلیام مولتون مارستون، کتابی تحت عنوان هیجانات انسان‌های معمولی نوشته بود و در آن کتاب، توضیح داده بود که انسانها، هیجانات خود را از طریق چهار رفتار بروز می‌دهند. این چهار رفتار عبارتند از :

حرف اول این چهار رفتار که Dominance است به منظور برتری طلبی و Influence که به معنای تاثیرگذاری است و Steadiness که به معنای ثبات و Compliance که به معنای تطابق می باشد، در کنار هم قرار می گیرد و مخفف DISC را ایجاد کرد.

نتایج به دست آمده از تست دیسک در چه حیطه ای کاربرد دارد ؟

نتایج به دست آمده از تست دیسک رایگان در زمینه های گسترده ای کاربرد دارد. اما مهم ترین کاربرد تست دیسک در زمینه های شغلی و رضایمندی شغلی است. با انجام تست دیسک رایگان شما خواهید فهمید که در کدام دسته از چهار گروه قرار دارید. شما باید دقت کنید که هر چهار مولفه دیسک مطلوب هستند و شما با انجام این آزمون باید تلاش کنید در مولفه هایی که ضعف دارید خودتان را تقویت کنید.

برای مثال اگر شما مولف C و D بالایی دارید این یک نقطه قوت برای شما محسوب می شود شما جز اشخاصی محسوب می شوید که جسارت و جاه‌طلبی رو به همراه دقت و تخصص‌گرایی دارا هستید اما شما جز آن دسته از افرادی هستید که در ارتباط با دیگران باید بر روی رفتار خود کار کنید و باید مولفۀ I خود را با گشاده‌رویی با مردم و مولفۀ S خود را  با سازگاری و صبر بالا ببرید.

تسلط گرایی

تیپ رفتاری I در تست رفتارشناسی دیسک

تاثیرگذاری

تیپ رفتاری S در تست رفتارشناسی دیسک

ثبات گرایی

تیپ رفتاری C در تست دیسک رایگان

وظیفه گرایی

برای واضح‌تر شدن نتایج تست دیسک با توجه به نمره‌هایی که در ۴ مولفۀ اصلی تست به دست می‌آید، در این نتیجه این آزمون تیپ‌بندی‌های رفتاری مشخصی تعریف شده‌اند. در تست‌های معمول دیسک، ۱۵ تیپ رفتاری وجود دارد و برای دقیق‌تر شدن نتیجه در بعضی از تست‌ها تعداد بیشتری تیپ رفتاری تعریف می شود.

آزمون آنلاین دیسک

مدل رفتارشناسی دیسک

آزمون‌های مرتبط

تست شخصیت شناسی mbti
تست شخصیت شناسی نئو فرم بلند
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + شش =

برای عضویت در خبرنامه ایمیلی تستاپ، ایمیل خود را وارد کنید