جدید
دیدگاه
برچسب ها

فواید کنکورهای آزمایشی برای دانش آموزان

شرکت در کنکورهای آزمایشی برای دانش آموزان به ویژه داوطلبان ورود به دانشگاه اهمیت ویژ ه ای دارد زیرا:
1- وقتی دانش آموزی می داند که آموخته های او در موعد معینی، مورد سنجش و ارزیابی قرار می گیرد، مطالعات خود را، در مقایسه با زمانی که آزمونی در کار نیست، با سرعت و دقت بیشتری انجام خواهد داد.
2- آزمون آزمایشی استاندارد، میزان یادگیری و همچنین نقاط ضعف و قوت دانش آموزان را مشخص میکند و در نتیجه به آن ها کمک خواهد کرد تا برنامه ریزی های خود را اصولی تر انجام دهند.
3-  بررسی نتایج حاصل از آزمون ها، به دانش آموز کمک می کند تا او بتواند موقعیت خود را نسبت به قبل، بررسی کرده و رشد یا افت تحصیلی خود را تعیین نماید.
4- آزمون های آزمایشی، مطالعات دانش آموزان را مهلت دار کرده و در نتیجه آ نها را وادار به فعالیت خواهد کرد.
5-  بودجه بندی آزمون ها، به مطالعه ی دانش آموزان نظم داده و از آشفتگی درسی و بی نظمی در برنامه ریزی آ نها جلوگیری می نماید.
6-  شرکت در آزمون های آزمایشی، باعث آشنایی داوطلب با شرایط کنکور و آمادگی روحی و فیزیکی او جهت شرکت در جلسه کنکور خواهد شد. در بسیاری از موارد دیده شده که دانش آموزان درس خوان با وجود تلاش بسیار زیاد، موفق به کسب رتبه ی مناسب در کنکور نشده اند؛ و علت این موضوع در اکثر موارد آشنا نبودن این دانش آموزان با فنون آزمون بوده است. این دانش آموزان به دلایلی همچون تحمل ساعات طولانی آزمون، برخورد با سؤالات دشوار، عدم تمرکز در جلسه، اضطراب،تقسیم بندی نامناسب زمان بین تست ها، کنترل نکردن پاسخ نامه با سؤالات و … از موفقیت در کنکور باز می مانند. آزمون های آزمایشی به داوطلبان کمک خواهدکرد تا حد زیادی خود را با شرایط روحی و فیزیکی آزمون سازگار نمایند و همچنین به جز آمادگی روحی، هنر آزمون دادن را نیز بیاموزند.

آزمون های آزمایشی

  • باعث می‌شود آزمون دادن را تمرین کرده و با نحوه‌ی کنکور دادن آشنایی بیش‌تری پیدا کنید.

شبیه‌سازی شرایط کنکور است؛ مثلاً ۴ ساعت نشستن در سر جلسه‌ای مانند کنکور، پاسخ دادن تعداد سؤال‌های معین در پاسخ‌نامه و …

  • شاید مهم‌تر از همه این که موجب می‌شود به مشکلات خود پی ببرید و برای رفع آن‌ها تلاش کنید تا دیگر در جلسه‌ی کنکور آن اشتباه ‌ها را تکرار نکنید.

اشتباه‌هایی از قبیل: عدم مدیریت زمان.، بی‌دقتی در محاسبه‌ها و یا انتخاب گزینه، اضطراب و دلهره، خستگی و بی‌حوصلگی.

  • در نهایت موجب می‌شود با تحلیل آزمون و مطالعه‌ی پاسخ تشریحی تک‌تک سؤال‌ها، مطلب ‌ها و نکته‌ های جدیدی یاد بگیرید و با دیدن نتیجه‌ی خود برای برنامه ‌ریزی هفته‌های بعد،‌ بهتر عمل کنید.

یعنی با مطالعه‌ی پاسخ تشریحی، سؤال‌های غلط و نزده‌ی خود و حتی سؤال‌های صحیح را بررسی می‌کنید و علاوه بر یادگیری نکته‌های جدید، اشکال‌های علمی خود را نیز برطرف می‌کنید.

چون معمولاً آزمون‌های آزمایشی (غیرجامع) حجم کم‌تری از مبحث‌ها را در برمی‌گیرد؛ پس تست‌های متنوع‌تری نیز دارند و شاید بتوانند تقریباً اکثر مطالب و نکته‌ها را پوشش دهند. به همین دلیل می‌توانید با مطالعه‌ی پاسخ ‌ها، هم یک بار دیگر درس‌ها را مرور کنید و هم نکته‌های جدید یاد بگیرید. پس از تحلیل آزمون و یافتن غلط‌ها و نزد‌ه‌ها، از روند درس خواندن خود درک کلی پیدا خواهید کرد و متوجه می‌شوید در کدام زمینه مشکل بیش‌تری دارید؛ مثلاً در دقت؟ سرعت؟ تسلط؟ دانش و اطلاعات؟ و ….؟

بررسی تست

سعی کنید همان روز آزمون پس از اندکی استراحت، حتماً پاسخ تشریحی را مطالعه کنید و آزمون خود را تحلیل کنید چون جزئیات آزمون و نحوه‌ی پاسخ دادن خودتان در آن روز هم‌چنان یادتان هست. سعی کنید اگر وقت کافی دارید، همه‌ی پاسخ‌ها را بخوانید؛ اما اگر وقت ندارید، اولویت به‌ترتیب با سوال‌هایی است که یا اصلاً پاسخ نداده‌اید، یا پاسخ داده‌اید و فکری می‌کردید درست است اما غلط بوده است (این دسته سوال‌ها خیلی مهم هستند)، و همچنین بدون اطمینان پاسخ داده‌اید و درست درآمده؛ و در نهایت اگر وقت داشتید آن‌هایی که با اطمینان جواب داده‌اید و درست بوده‌اند.

و این کار را حتما انجام داده و اشکالات خود را برای آزمون های بعد برطرف کنید.

فواید کنکورهای آزمایشی برای مدارس
نتایج آزمون ها، یک آسیب سنج قوی است و نقاط قوت و ضعف آموزش هر درس در مقیاس کلاس را به مدیریت محترم و مشاوران و معلمان گرامی نشان میدهد.
به معلمان طرح درس میدهد؛ به عبارتی برنامه ی زمان بندی آزمون ها نوعی طرح درس است که متأسفانه اکثر معلمان فاقد آن هستند.هدایت میکند. « سیستم محور » به سمت مدرسه ی « معلم محور »به مدرسه یک سیستم آموزشی واحد میدهد و مدرسه را از حالت میزان موفقیت و کیفیت تدریس معلمان در هر موضوع درسی، جزء به جزء در هر مقطع نمایان می شود.خلأها و نیازهای آموزشی کلاس را مشخص می سازد.پراکندگی یا همگونی دانش آموزان را از جهت ضعیف یا قوی بودن مشخص میکند.پیشرفت آموزشی مدرسه و دبیر را نسبت به قبل نشان می دهد.

منبع: طراحان

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه‌ی حقوق این بلاگ نزد تستاپ محفوظ است